Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o odpowiedź czy nauczyciel posiadający ukończone wyższe studia mgr na kierunku pedagogika wczesnoszkolna oraz studia podyplomowe w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego ma kwalifikacje do nauczania tego języka w klasach I-III. 2. Czy magister filologii angielskiej ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III?
1) Zgodnie z § 11.4 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2, a ponadto legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
ŚWIADECTWA POTWIERDZAJĄCE ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH:
1. Podstawowa znajomość języka:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do pracy została przyjęta osoba, która pracowała dotychczas na gospodarstwie rolnym i miała z tego tytułu ubezpieczenie w KRUS. Jest to pierwsza praca tej osoby z ubezpieczeniem w ZUS. Czy ta osoba może mieć zaliczony staż pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego w szkole. Jeśli tak to jakie powinna donieść dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok, jeżeli był zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela od 17.05.2016 do 24.06.2016r. i od 01.09.2016 do 14.02.2017r.? Jeżeli tak, to czy należy wypłacić trzynastkę z obu wymienionych umów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mianowana posiadająca umowę na czas nieokreślony od 30 VI 2014 r. do 10 VII 2014 r. i od 14 VII do 29 XII 2014 r. przebywała na L-4 (ciąża). Przerwa w zwolnieniu wynika z faktu, że miała egzamin na nauczyciela mianowanego i nie mogła być w tym czasie na zwolnieniu. Od 29 XII 2014 r. do 27 XII 2015 r. - urlop macierzyński + urlop rodzicielski - od razu zadeklarowane 52 tygodnie. W kadrach wyliczono jej 98 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 r. Pytanie: Czy może z niego zrezygnować i wrócić do pracy od 1.01.2016 r.? Jest taka potrzeba kadrowa w szkole, dla dobra dzieci (klasa 1 - 6 latki), żeby nie zmieniać im kolejnych nauczycieli. Obecnie pracujący z klasą nauczyciel jest zatrudniony na okres stażu i przebywa na zwolnieniu lekarskim już ponad 33 dni. Nauczycielka po macierzyńskim wyraża chęć powrotu do pracy bez roszczeń finansowych o zaległy urlop wypoczynkowy. Czy dyrektor może przyjąć rezygnację nauczycielki z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego czy musi urlop wypoczynkowy przyznać po skończonym urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Nawiązując do otrzymanej od Państwa opinii "...Instruktor praktycznej nauki zawodu nie jest nauczycielem, ponieważ nie posiada kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wymienionych w § 6 w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) i co do zasady nie zatrudnia się go na stanowisku pedagogicznym.."
Czy instruktora praktycznej nauki zawodu należy zatrudnić na podstawie art. 15 prawa oświatowego?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy specjaliście zatrudnionemu na postawie art. 15 ust. 1-6 Prawa oświatowego do nauczania przedmiotów teoretycznych zawodowych przysługuje legitymacja służbowa nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe