Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Sprzątaczka jest obecnie na urlopie macierzyńskim. Planujemy wypłacić waloryzacje z wyrównaniem od stycznia. Jak waloryzować urlop macierzyński dla tej sprzątaczki? 2. Ta sama sprzątaczka wraca z macierzyńskiego w lipcu i planujemy ją wysłać na urlop wypoczynkowy. Jakie wynagrodzenie urlopowe jej policzyć?
1. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik rozpoczął urlop macierzyński.
W pytaniu nie podano, od kiedy pracownica jest na urlopie macierzyńskim. Jeżeli do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego zaliczono wynagrodzenie za styczeń i luty, albo tylko za styczeń (bo np. urlop rozpoczęła od lutego), to należy przeliczyć jeszcze raz przeciętne wynagrodzenie za 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego i wyrównać zasiłek. Jeżeli pracownica rozpoczęła urlop w styczniu, to zasiłek macierzyński nie będzie podlegał ponownemu przeliczeniu, ponieważ do podstawy wymiaru zasiłku uwzględnione zostało wynagrodzenie do grudnia 2016, czyli nie objęte podwyżką.
2. Wynagrodzenie urlopowe pracowników niepedagogicznych oblicza się zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego (...). Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 7). W przypadku pracowników obsługi szkoły miesięczne wynagrodzenie zazwyczaj zawiera tylko stałe składniki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w klasie integracyjnej (oligofrenopedagog) może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na prowadzenie dla uczniów ze swojej klasy integracyjnej, np.: 1)zajęć dydaktyczno-wyrównawczych 2) zajęć korekcyjno-kompensacyjnych 3) innych specjalistycznych - rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, muzykoterapii, arteterapii? Czy są przepisy ograniczające przyznanie takiemu nauczycielowi godzin ponadwymiarowych?
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę na czas nieokreślony: 9/18 etatu nauczyciela matematyki, 15/30 nauczyciel bibliotekarz.od 1 .09.2017 może stracić prace jako nauczyciel matematyki (dyrektor szkoły kończy kadencję). Czy istnieją przesłanki do zatrudnienia go przez mianowanie od 1 września 2016?
- Od 1 września br. zatrudniamy nauczyciela w szkole na 3/22 etatu. Nauczyciel pracuje jednocześnie w trzech szkołach, a my jesteśmy dla niego czwartym pracodawcą. W umowie o pracę popełniliśmy błąd przyznając dodatek za wysługę lat ze szkoły, która jest podstawowym miejscem pracy nauczyciela. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd.Jak postąpić jeżeli nauczyciel odmówi współpracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor z dniem 5 marca zrezygnował z funkcji i za zgodą organu prowadzącego od 01.04 jest nauczycielem. Czy zachowuje on przyznany wcześniej dodatek motywacyjny (Dodatek przyznano na rok 2018), jeśli tak to do kiedy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od dnia 23.09.2015r do 06.03.2016r. Ubiega się o zasiłek rehabilitacyjny. Jak potraktować jego nieobecność w pracy do momentu otrzymania przez pracodawcę decyzji z ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe