Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
17 stycznia 2019 r zmarł nasz długoletni pracownik. Pierwsza żona mu zmarła. 27 grudnia 1995r zawarł drugi związek małżeński ale tylko kościelny (przedstawiono potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego kościelnego). Ślubu cywilnego nie zawarł. Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał. Czy na podstawie okazanego dokumentu zawarcia ślubu kościelnego – mogę wypłacić żonie po zmarłym odprawę pośmiertną, trzynastkę, wynagrodzenie za część miesiąca, ekwiwalent urlopowy?
Dopiero od dnia 15 listopada 1998 r. obowiązuje art. 1 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2017 r., poz. 682 ze zm., zgodnie z którym małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego. Ponieważ pracownik nie zawarł ślubu cywilnego i nie przedłożono aktu małżeństwa, potwierdzenie zawarcia ślubu kościelnego przed tą datą jest niewystarczające do uznania, że w chwili śmierci pracownik miał małżonkę. Z tego względu nie wypłaca się należności ze stosunku pracy osobie, z którą pracownik zwarł ślub kościelny w 1995 r., ponieważ w świetle prawa rodzinnego i prawa pracy nie jest jego małżonkiem (a contrario art. 631 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele przedszkolni w placówkach niepublicznych zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony za dzień 11 listopada przysługuje im dzień wolny, który wykorzystają do końca roku. A jak jest jeśli za rok wypadnie to święto w niedzielę, czy też dzień wolny im przysługuje?
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim od 4 sierpnia 2020 r. do 11 września 2020 r. W jakim wymiarze przysługuje nauczycielowi urlop uzupełniający? Czy 28 dni za okres od 4 do 31 sierpnia 2020 r.? Czy proporcjonalnie do 6 tygodni w okresie ferii wakacyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, związkowiec, korzysta ze zniżki, pracował zawsze na etacie 12/18. W obecnym roku szkolnym przydział czynności: 2/18 i 30/30. Czy uśrednione pensum, dostosowane do zniżki, to 19 godz? Czy może mieć godziny nadliczbowe? Czy można wyliczyć zniżkę z 30/30 (etat) i 2 godziny potraktować jako nadliczbowe? Bardzo proszę o pomoc prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w szkole w roku szkolnym 2018/2019, ale nie odbył stażu na nauczyciela kontraktowego. W roku szkolnym 2019/2020 zostanie zatrudniony jako stażysta w innej szkole w celu odbycia stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Czy mimo tego, iż zatrudnienie w roku 2019/2020 nie jest jego pierwszą pracą w szkole należy wypłacić mu w terminie do 30 września jednorazowe świadczenie w wysokości 1.000 zł (tzw. dodatek "na start")?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jako psycholog u innego pracodawcy (placówka medyczna) stara się o pracę w poradni. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku psychologa. Czy po przedstawieniu skierowania i orzeczenia lekarskiego (w przypadku stwierdzenia zgodności warunków pracy) jest możliwość uwzględnienia tych badań w procesie zatrudnienia?
Informatyk zatrudniony w poradni jest jednocześnie pracownikiem innej poradni na tym samym stanowisku i w tych samych warunkach pracy, posiada ważne badania okresowe wykonane u tamtego pracodawcy. Czy można je uwzględnić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe