Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jako psycholog u innego pracodawcy (placówka medyczna) stara się o pracę w poradni. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku psychologa. Czy po przedstawieniu skierowania i orzeczenia lekarskiego (w przypadku stwierdzenia zgodności warunków pracy) jest możliwość uwzględnienia tych badań w procesie zatrudnienia? Informatyk zatrudniony w poradni jest jednocześnie pracownikiem innej poradni na tym samym stanowisku i w tych samych warunkach pracy, posiada ważne badania okresowe wykonane u tamtego pracodawcy. Czy można je uwzględnić?
Na podstawie art. 229 § 11 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby zatrudnione u innego pracodawcy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Po stwierdzeniu tożsamości warunków pracy nie ma obowiązku kierowania nauczyciela na badanie wstępne. Natomiast posiadanie aktualnych badań okresowych u innego pracodawcy nawet w takich samych warunkach nie zwalnia z obowiązku skierowania na badanie okresowe u równoległego pracodawcy, ponieważ takiego zwolnienia nie ustanawia żaden przepis art. 229 KP, a więc informatyka należy skierować na badanie okresowe na podstawie art. 229 § 4a w zw. z § 2 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
- Oddział przedszkolny realizuje 5 godzin dziennie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale w przyszłym roku będzie realizowana 1 godzina tygodniowo zajęć z j. angielskiego. W jaki sposób mam zaplanować w podziale godziny, czy to mają być zajęcia traktowane jako 6 godzina, czy powinny być realizowane w ramach 5-cio godzinnego czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony dostał od lekarza orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu zdrowotnego w dniach od 16.06.2015r. do dnia 07.07.2015r. W związku z tym, iż w dniach od 01.07.2015 do dnia 31.07.2015r ma zaplanowany urlop wypoczynkowy moje pytanie jest czy urlop powinien być udzielony w pełnym wymiarze tj 35 dni, czy powinien być przeliczony raz jaszcze i udzielony proporcjonalnie do okresu przepracowanego? Jeżeli tak to w jakim wymiarze powinien być udzielony? Nadmieniam, iż nauczyciel nie wykorzystywał w tym roku przysługującego urlopu. Czy w sytuacji gdy pracownik przepracował kilka dni w jednym miesiącu i w drugim miesiącu również przepracuje kilka dni to i tak urlopu powinno się udzielić w pełnym wymiarze, a w sytuacji gdyby nieobecność trwała pełny miesiąc dopiero należałoby zmniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy urlop zdrowotny udzielony w czasie planowanego urlopu wypoczynkowego pochłania urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 22 maja 2019 r. dyrektor szkoły otrzymał pismo informujące, że do organu prowadzącego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia prawa przez nauczyciela, polegającego na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, co w konsekwencji rzekomo zakończyło się odebraniem nauczycielowi prawa jazdy. Do chwili obecnej dyrektor szkoły nie powziął jakiejkolwiek informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W związku z powyższym, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Czy dyrektor szkoły ma prawo i obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić tę informację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma umowę na zastępstwo (1 rok szklony od 01.09.2017r.) możne rozpocząć awans na stopień nauczyciela mianowanego? Jeśli może to czy decyzja ma być od 01 września 2017 do 31 maja 2020?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe