Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 lutego 2024 r. nauczycielka rozpoczyna pracę w szkole. Jest to jej pierwsza praca w szkole – rozpoczyna przygotowanie do zawodu. Nauczycielka posiada wymagane kwalifikacje i posiada stopień awansu zawodowego. Zgodnie z art. 10 ust. 2 KN umowa o pracę ma być zawarta na czas określony na 2 lata szkolne. W związku z powyższym planuję zawrzeć tę umowę do 31 sierpnia 2025 r. Planuję dokonać ocenę pracy nauczyciela w terminie od marca 2025 r., czyli w drugim roku obywania przygotowania do zawodu. Począwszy od 1 września 2025 r. kolejne umowy będę zawierała czas określony na okres jednego roku (obejmować okresy od 1 września 2025 r. do 31 sierpnia 2026 r.; od 1 września 2026 r. do 31 sierpnia 2027 r.; od 1 września 2027 r. do 31 sierpnia 2028 r.). W okresie trwania zatrudnienia nauczycielka będzie mogła ukończyć wymagany okres stażu 3 lata 9 miesięcy, aby ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego, oczywiście spełniając wszystkie określone prawem wymagania. Czy moje zaplanowane działania są prawidłowe?
Treść pytania jest niezrozumiała, czy nauczycielka posiada stopień awansu zawodowego (jak wskazano w drugim zdaniu), skoro ma odbywać przygotowanie do zawodu nauczyciela, które jest realizowane przez nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.). W związku z tym przyjęto, że nauczycielka nie ma stopnia awansu zawodowego, a ponieważ ma wymagane kwalifikacje do zajmowanego stanowiska to musiałaby jeszcze zostać zatrudniona co najmniej na 1/2 etatu pedagogicznego, aby odbywać przygotowanie do zawodu.
Pierwsza umowa o pracę w samorządowej szkole powinna zostać zawarta na okres 2 lat szkolnych (art. 10 ust. 2 KN). Natomiast ponieważ nauczycielki nie zatrudniono od 1 września 2023 r. to do dnia 31 sierpnia 2025 r., na okres 1 roku i 7 miesięcy może być zatrudniona w oparciu o art. 10 ust. 7 KN, tj. w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (art. 6a ust. 1da KN). Drugi rok odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela rozpocznie się 1 lutego 2025 r., a w związku z tym przykładowo ocena będzie mogła zostać ustalona w marcu 2025 r.
Jeżeli nauczycielka uzyska co najmniej dobrą ocenę pracy to od 1 lutego 2026 r. powinna być zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, jeżeli od 1 września 2025 r. otrzyma umowę o pracę na czas określony (art. 10 ust. 3a KN). Jedynie jeśli otrzyma ocenę negatywną, będzie mogła kontynuować terminowe zatrudnienie do 31.08.2026 r. Zawieranie kolejnych rocznych umów obejmujących rok szkolny z nauczycielem, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, posiada wymagane kwalifikacje oraz posiada co najmniej 2 lata pracy w szkole jest możliwe jedynie, jeżeli nie spełnia wymogu posiadania co najmniej dobrej ocenę pracy (art. 10 ust. 3b KN), chyba że ewentualnie jest zatrudniany na zastępstwo lub w razie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN). W pytaniu nie podano informacji, z jakiego powodu jest planowane zawieranie rocznych umów, począwszy od drugiej umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 2021 r., bez uprawnień pedagogicznych, za zgodą organu prowadzącego. 1 września 2022 r. rozpoczął przygotowanie do zawodu nauczyciela, uzyskując uprawnienia pedagogiczne 31 stycznia 2023 r., czyli w ciągu pierwszego roku stażu. Jak długo trwa jego staż – 3 lata i 9 miesięcy, czy 2 lata i 9 miesięcy? Czy można zaliczyć mu ten rok pracy, biorąc pod uwagę, że nie miał uprawnień pedagogicznych i skrócić staż? Kiedy będzie kończył się staż tego nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kończy staż 6 lipca na stopień nauczyciela mianowanego. Kiedy może złożyć dokumenty jeśli najprawdopodobniej od września utraci pracę i kto ma tę sprawę rozstrzygnąć, powołana przez kogo Komisja kwalifikacyjna.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący, który uzyskał dyplom licencjacki wychowania przedszkolnego w czerwcu 2020 r. może od września 2020, rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o konkretne przykłady dla nauczyciela dyplomowanego Kryteria oceny pracy określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia
Pytanie dotyczy czasu, kiedy rozporządzenie obowiązywało
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem ze stopniem awansu nauczyciel mianowany. W jaki sposób mogę przystąpić do awansu na dyplomowanego ?
Za pół roku minie 3 lata jak jestem dyrektorem.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe