Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
6. Czy logopedę szkolnego zatrudnia się na zegarowe godziny? Czy jest to ujęte w przepisach? Rozporządzenie mówi o zajęciach z uczniami - 45 min.
Nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela na godziny trwające po 45 minut. Czas pracy każdego pracownika obejmuje godziny zegarowe, ponieważ innych rozwiązań w tej sprawie nie zawiera ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510) ani ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.). W czasie godziny pracy, po przeprowadzeniu zajęć trwających po 45 minut, przez pozostałe 15 minut nauczyciel realizuje inne zadania służbowe - czynności statutowe, doskonalenie zawodowe, przygotowywanie się do zajęć, itp., zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 5 i § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020, poz. 1280 ze zm.) oraz art. 42 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę z tytułu przejścia na emeryturę. Następnie pracownik ten został ponownie zatrudniony. Po sześciu latach pracy dyrektor zmuszony jest rozwiązać umowę o prace z powodu likwidacji stanowiska pracy. Czy w związku z powyższym pracownikowi należy się odprawa i w jakiej wysokości? Jest to pracownik z obsługi szkoły na stanowisku pracownik gospodarczy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 5 września 2019r. dozorca pracujący w szkole przeszedł wylew. Miał potem długotrwałe zwolnienie lekarskie po czym przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie kończy mu się 27 lutego. Nie odzyskał pełnej władzy w nogach, chociaż wiele funkcji życiowych powróciło. Złożył dokumenty o przyznanie renty do ZUS ale nie wyznaczono mu jeszcze terminu posiedzenia. Na 1 marca ma wyznaczoną wizytę w przychodni Medycyny Pracy. Z tego co się orientuję nie otrzyma zgody na powrót do pracy. Jak można pomóc pracownikowi, którego bez aktualnych badań lekarskich trzeba byłoby zwolnić. Nadmieniam jeszcze raz, że czeka na orzeczenie z ZUS.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunkiem przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną na tzw. starych zasadach było przejście na nią przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. W konsekwencji nauczyciele, którzy zamierzają skorzystać z tej emerytury, a w dniu 1 października 2017 r. osiągną wiek 65/60 lat, będą musieli przejść na nią przed osiągnięciem obniżonego powszechnego wieku emerytalnego. W przeciwnym wypadku emerytura zostanie naliczona na tzw. nowych, mniej korzystnych zasadach. Ustawodawca przewidział jednak w tym zakresie przepis przejściowy, zgodnie z którym przejście na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną według tzw. starych zasad będzie możliwe dla nauczycieli, którzy w okresie do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - pod warunkiem, że złożą oni wniosek o emeryturę w terminie do 31 sierpnia 2018 r.; Pytanie nr 1. A co z nauczycielami, którzy powszechny wiek emerytalny (65 mężczyźni, 60 lat kobiety) osiągną po 31 sierpnia 2018r. ? Czy zachowają prawo przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną na tzw. starych zasadach składając wniosek przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego np. mężczyzna 65 lat w 2023 roku? I mając spełnione do 31 grudnia 2008r. warunki w zakresie przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.; Pytanie nr 2. Kiedy przy złożeniu wniosku o przejście na emeryturę nauczycielską na tzw. starych zasadach należy rozwiązać stosunek pracy (przed czy po złożeniu wniosku)?; Pytanie nr 3. Czy emerytura zostanie naliczona jeśli złoży się wniosek i jej wysokość będzie przedstawiona wnioskującemu, a następnie zawieszona jeśli nie rozwiąże się stosunku pracy (np. z powodu niezadowalającej kwoty)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisku wychowawcy w bursie może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia I stopnia specjalność - pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?
- Czy w wypowiedzeniu umowy pracownikowi niepedagogicznemu wystarczy wpisać: przyczyny reorganizacyjne czy też powinno się wpisać przyjęte kryteria wyboru do zwolnienia w tym przypadku posiadanie innego źródła dochodu - emerytury. Pracownik wytypowany do zwolnienia posiada prawo do emerytury.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe