Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do nadal ) od 14 lipca 2021 do 10.01.2022 r przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Aktualnie na początku listopada u pracownika zostanie przeprowadzona operacja. Po miesiącu od operacji pracownik będzie musiał przejść co najmniej 6 tygodniową rehabilitację. W związku z tym iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokuje powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik zamierza złożyć wniosek o półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Dodam że niezdolność do pracy nie powstała w wyniku wypadku przy pracy ani w drodze do niej. 1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? 2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym? 3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty? 4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? (jeśli jest ro renta czasowa a pracownik deklaruje chęć powrotu do pracy po jej zakończeniu). 5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy? 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie? - czy okres przebywania na rencie wlicza się mu do stażu pracy? A co w przypadku przebywania na urlopie bezpłatnym w trakcie renty? - czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym? - czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?
Nie ma przeszkód, by osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy i wykonywała pracę. Przyznanie renty nie jest równoznaczne z zakazem wykonywania pracy. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a więc pracownik może wykonywać pracę.
Podkreślenia wymaga, że decyzja ZUS o przyznaniu pracownikowi renty nie jest równoznaczna z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy; nie oznacza też czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby. Pracownik uprawniony do renty może wykonywać pracę, jeśli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczasowym stanowisku. Fakt uzyskania przez pracownika renty z tytułu niezdolności do pracy nie stanowi dla pracodawcy podstawy do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w omawianym przypadku może nastąpić:
a) na mocy porozumienia stron;
b) za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron stosunku pracy. Podkreślić jednak należy, że przyznanie pracownikowi renty nie może stanowić podstawy faktycznej do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę przez pracodawcę.
Generalnie nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy, gdy pracownik nie wyraża zgodę na porozumienie stron. Oczywiście jeśli pracownik zawnioskuje o urlop bezpłatny- można mu takiego urlopu udzielić, ale jeśli nie zawnioskuje- powinien świadczyć pracę.
Odpowiadając już wprost na zadane pytania:
1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? - nie
2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym?- tak, jeśli o to zawnioskuje
3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty?- pracownik powinien wykonywać prace, nie ma powodu, aby był nieobecny, tylko z tej przyczyny, ze jest na rencie.
4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? - jeśli dojdzie do rozwiązania stosunku pracy (a możliwe jest to jedynie za porozumieniem stron) to tak.
5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy?- kiedy powróci do pracy po obecnej nieobecności.
6. 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie?- oczywiście. Skoro świadczy prace, to bywa prawo do urlopu.
7. Czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym?- nie
8. Czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?- okres renty, jeśli świadczy prace- tak, urlop bezpłatny- nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielom dojeżdżającym do ucznia na nauczanie indywidualne, którym przyznano jedynie 0,25 godziny lekcyjnej w tygodniu przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę? Jeśli tak, jak należy obliczyć ich wynagrodzenie?
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły dla młodzieży kształcącej w technikum i branżowej szkole I stopnia może powierzyć funkcję kierownika warsztatów nauczycielowi kontraktowemu uczącemu w niepełnym wymiarze godzin BHP. Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zawrzeć porozumienie zmieniające ze sprzątaczką szkoły zatrudnioną na 8/8 etatu aby 6 godzin z etatu sprzątaczki przydzielić jej jako pomoc nauczyciela i zostawić 2/8 sprzątaczki czy można to zrobić w ramach jednego porozumienia i jednej umowy? Czy trzeba wypowiedzieć te 6 godzin i zawrzeć drugą umowę na 6 godzin pomocy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe