Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Zgodnie z art. 183 § 1 pkt 1 KP pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na pisemny wniosek pracownika (art. 183 § 6 KP). Jego termin nie jest ustawowo określony, a w związku z tym należy przyjąć możliwość jego złożenia do pracodawcy po wniesieniu ww. wniosku do sądu. Załączniki do wniosku wymienia § 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, Dz.U. z 2015 r., poz. 2243: oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierającego datę urodzenia dziecka z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka. Na podstawie art. 183 § 4 KP pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma prawo do urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze do 32 tygodni. Urlop jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku powinna zostać załączona dokumentacja wymieniona w § 17 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia (gdy z urlopu w całości ma zamiar skorzystać jedynie pracownica), czyli: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo kopia aktu; oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach rodzicielskiego przez drugiego z adopcyjnych rodziców dziecka (jeśli istnieje taka osoba) przez okres wskazany we wniosku, oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierającego datę urodzenia dziecka z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dokumenty pracownik załącza, gdy nie znajdują się w aktach osobowych pracownicy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia przebywa od 1 lipca na zwolnieniu do czasu porodu (listopad). Jest w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego. Czy podczas zwolnienia lekarskiego zasadnym jest wypłacanie dodatku dla opiekuna stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy – placówka nieferyjna. Nauczyciel wychowania przedszkolnego od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Pytanie 1: czy w tej sytuacji należy mu się 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2020 r.? Pytanie 2: czy do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni za 2021 r. nabywa praw od 1.01.2021 r.? Pytanie 3: czy 4 dni urlopu zaległego (za 2019 r.) powinien wykorzystać od razu po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. na pół etatu, a od 01.09.2019r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat.
2/ Nauczycielowi zatrudnionemu w naszej szkole przydzielono dodatkowe czynności inspektora d/s BHP i zawarto z nim umowę zlecenie. Czy ta forma na dodatkowe zatrudnienie jest prawidłowa a jeżeli nie to jak należy zatrudnić nauczyciela na dodatkowe czynności - czy na umowę o pracę i czy wtenczas staż pracy jako nauczyciel zaliczam do tego dodatkowego zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnione nauczycielki, które przebywają na urlopie macierzyńskim a) w okresie od 13.05.2017r. do 11.05.2018r. b) w okresie od 03.07.2017r. do 01.07.2018r. Następnie będą przebywały na urlopie uzupełniającym za 2016/2017 (gdyż przebywały na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystały urlopu wypoczynkowego) oraz za rok 2017/2018 - do 31.08.2018r. Od 01.09.2017r. zatrudnimy nauczycielki na zastępstwo. Moje pytanie do kiedy mamy zawrzeć umowę: a) czy do zakończenia urlopu macierzyńskiego tj. do 11.05.2018r. lub 01.07.2018r. b) czy do 22.06.2018r. c) czy do 31.08.2018r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe