Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego (szkoła podstawowa, publiczna). Co należy wpisać na akcie w miejscu "nazwa organu nadającego stopień awansu zawodowego nauczyciela" - czy zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela: dyrektora szkoły czyli Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr..., czy samą nazwę szkoły czyli Szkoła Podstawowa Nr…? A jeśli dyrektora, to czy należy odcisnąć pieczęć urzędową? W ustawie o barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych w art. 2a pkt 12 wymieniona jest szkoła publiczna (dyrektora szkoły jako organu nie wymieniono), natomiast w art. 16c ust. 3 tejże ustawy jest napisane, że pieczęci używają podmioty, o których mowa w art. 2a. Jak zatem w świetle obowiązującego prawa należy postąpić?
Organem nadającym stopień awansu zawodowego jest dyrektor szkoły, zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, a więc należy wymienić dyrektora szkoły podstawowej w miejscu „nazwa organu nadającego stopień awansu zawodowego nauczyciela”. Ponadto dyrektor składa podpis i przystawia swoją pieczątkę jako organ wydający decyzję, nie jest to natomiast pieczęć urzędowa publicznej szkoły podstawowej. We wzorze aktu nadania stopnia awansu znajduje się objaśnienie, zgodnie z którym pieczątkę urzędową przystawia tylko organ (nadający stopień awansu), który posiada prawo jej używania (załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może ubiegać się o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego już w roku szkolnym 2023/2024, jeżeli nie rozpoczął stażu i dotychczas przepracował od uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego co najmniej 3 lata i 9 miesięcy (w wymiarze co najmniej ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami) oraz posiada co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy wystawioną w ostatnim roku pracy (obejmującą okres ostatnich trzech lat pracy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących terminu przeprowadzenia z nauczycielem stażystą rozmowy kwalifikacyjnej - czy jeśli nauczyciel złożył wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego PO dniu 30 czerwca danego roku (np. 2 lipca), rozmowę i decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego można wydać w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku, pomimo że przepis mówi o dacie do 31 grudnia?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory pism dla dyrektora wraz z obowiązującą podstawą prawną, którą wystawia dla nauczyciela stażysty i kontraktowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego 24.08 2011 roku. Od 02.09.2011 r. do 14 01.2012 r. nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie od 15.01.2012 do 30.06.2012 r. na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 01.09.2012 roku nauczyciel rozpoczął pracę i staż na kolejny stopień awansu zawodowego.
Czy w przedstawionej sytuacji nauczyciel może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego od 01.09.2012 r. Czy okres przepracowania w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego oznacza, że nauczyciel musi faktycznie świadczyć pracę?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w 2017 roku, może mieć skrócony o 2 lata okres pracy na nauczyciela dyplomowanego? Czyli początek pracy będzie liczony od 1 września 2022 r. i awans może zakończyć się 31 maja 2026 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe