Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania nauczycieli w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach publicznych jest Kodeks pracy oraz niektóre przepisy Karty nauczyciela. Jaka powinna być podstawa prawna sporządzając umowę o pracę. Proszę o wzór takiej umowy.
Na podstawie art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., nauczyciela niepublicznej szkoły podstawowej zatrudnia się na umowę o pracę zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Obowiązkowe elementy umowy o pracę nie wymagają podania podstawy prawnej umowy, co wynika z treści art. 29 KP
Umowa o pracę
pieczęć pracodawcy miejscowość, data
numer REGON
zawarta w dniu … (data zawarcia umowy)
pomiędzy:
… (nazwa pracodawcy oraz imię i nazwisko osoby reprezentującej pracodawcę)
a
… (imię i nazwisko nauczyciela oraz jego miejsce zamieszkania)
na … (okres próbny, czas nieokreślony, czas określony – należy wskazać, jaki)
1. Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia:
1) rodzaj umówionej pracy: nauczyciel szkoły podstawowej ze stopniem awansu nauczyciela …;
2) miejsce wykonywania pracy: … (np. miejscowość lub adres, pod którym działa szkoła);
3) wymiar czasu pracy: …, w tym liczba godzin dydaktycznych …;
4) wynagrodzenie: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości … zł, … (inne składniki wynagrodzenia, o ile są przyznane, a wówczas należy podać ich wysokość lub podstawę prawną ich ustalenia np. regulamin wynagradzania);
5) dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe: … *.
2. Termin rozpoczęcia pracy ...
3. Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy … (informacja, o której mowa w art. 29 § 11 KP, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony**)
data i podpis nauczyciela podpis osoby reprezentującej pracodawcę
-----
* Dotyczy umowy o pracę z nauczycielem zatrudnianym w niepełnym wymiarze czasu pracy; przy zatrudnieniu pełnoetatowym należy usunąć ten punkt z treści umowy.
** Dotyczy umowy o pracę z pracownikiem zatrudnianym na podstawie umowy o pracę na czas określony na podstawie przepisów KP, gdyby miało przekroczyć wymiar 33 miesięcy: 1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 2) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Jeśli zatrudnienie jest krótsze albo na czas nieokreślony, ten punkt należy usunąć z treści umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielowi - logopedzie, zatrudnionemu na podstawie umowy o prace na czas określony od 20 lutego 2015 do 26 czerwca 2015 w wymiarze 1/25 godz tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor chce powołać wicedyrektora spoza szkoły, którego rada pedagogiczna nie zna. Czy też musi zasięgnąć opinii rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 31 maja 2013 r. złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły i do dnia dzisiejszego (16.07.2013) nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ze strony wójta, nie przeprowadzono też żadnej rozmowy. Ogłoszono natomiast konkurs na dyrektora. Czy to jest zgodne z prawem, ponieważ nie odwołano mnie ze stanowiska , a "normalnie" kadencja moja kończy się za rok. Co mam zrobić, gdy zwrócą się z pismem o wytypowanie do komisji konkursowej przedstawiciela rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym od 08.12.2014r. do 30.11.2015r. Świadectwo pracy będzie wystawione 01.12.2015 i tego samego dnia zostanie zawarta następna umowa o pracę od 01.12.2015r. do 24.06.2016r. Kiedy i w jaki sposób rozliczyć urlop za okres od września 2015 do 30 listopada 2015r.? Czy można dodać ten urlop do umowy następnej tj. od 01.12.2015- 24.06.2016 i rozliczyć razem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uczyła przyrody(etat) od 1.09 do 22.06 dyrektor z dniem 23.06 na zasadzie porozumienia stron przeniósł nauczycielkę do przedszkola (etat). Jaki wymiar urlopu ma ta nauczycielka jeśli wykorzystała już ferie zimowe w szkole a przechodząc do pracy w przedszkolu jest urlop 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe