Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Art. 22 ust.3 ustawy KN mówi, że do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu nie ma zastosowania art. 91 b ust.1. Proszę o informację czy nauczyciel religii zatrudniony w 2 szkołach , w jednej 6/18 e, a w drugiej 3/18 etatu powinien otrzymać dodatek wiejski? Wyjaśnienie zamieszczone w portalu wyklucza to prawo. Ja mam wątpliwości.
Ponieważ łączny wymiar zatrudnienia nauczyciela w dwóch szkołach wynosi pół etatu, każda ze szkół wypłaca jemu dodatek wiejski (w razie zatrudnienia na wsi lub w mieście do 5.000 mieszkańców), proporcjonalnie do wysokości otrzymywanego wynagrodzenia (art. 22 ust. 3 w zw. z art. 91b ust. 1 i art. 54 ust. 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Godziny ponadwymiarowe nauczycieli: kiedy płacić, kiedy nie płacić? W e-letterze z portalu E-Serwis Oświatowy z dn. 27.11.2014. jest artykuł: "Za dni wolne od zajęć należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe", w którym autorka przytaczając odpowiedź z 10 czerwca 2009 r. Sekretarza Stanu w MEN na interpelację nr 9686 posła Piotra Stanke z 26 maja 2009 r., nr SPS-023-9686/09, w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, stwierdza, że: jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w taki dzień godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań), do celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień, kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy. Rok wcześniej (maj 2013 r.) również e-letterem otrzymałam z E-serwisu Oświatowego wiadomość z informacją: “ Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane. art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3. Biorąc udział w szkoleniu, konferencji nauczyciel nie realizuje swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia, konferencji jest pracą wynikającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to nauczyciel otrzymuje swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty. “ Moi nauczyciele mają pretensje, dlaczego nie płaci się za godziny ponadwymiarowe, gdy oni są na szkoleniu, które służy później ich lepszej pracy na rzecz szkoły, ucznia? Jaka jest prawda?
- Kiedy mogę utworzyć Integracyjny Oddział Przedszkolny. Na jakich zasadach może funkcjonować w szkole i czy mogę do tej grupy zatrudnić nauczyciela wspomagającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
proszę o przesłanie zakresu zadań dla katechety oraz nauczyciela jęz.angielskiego
dziękuję,pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o radę w związku ze zwolnieniem nauczycieli. W maju wypowiedzenie dostał nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Umowa była zawarta na czas nieokreślony na 1/18 – nauczyciel dyplomowany (przyczyna: brak oddziału kl. 8). Jaką podstawę prawną należało umieścić – art. 20 KN, art. 27 KN? Podobna sytuacja z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 4/18. Z racji braku klasy 8 nauczycielka poprosiła, aby nie umieszczać jej w arkuszu – zrezygnowała z pracy. Umowa była zawarta na czas nieokreślony. Jaka odprawa przysługuje tym nauczycielom i na podstawie czego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo pracy z 2008 roku. Były pracownik obsługi (2002-2008) zwrócił się z pisemną prośbą o wystawienie duplikatu świadectwa pracy. W odnalezionym w archiwum świadectwie pracownika z 2008 roku widnieją zapisy, które zdają się być nieprawidłowe:
w pozycji dotyczącej otrzymanego wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 kp wpisano: "w załączniku". Załącznik jednak zawiera daty zwolnień lekarskich na pracownika i daty zwolnień lekarskich opieki nad dzieckiem za cały okres zatrudnienia. Natomiast w pozycji dotyczącej okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia wpisano: "nie dotyczy". Co zrobić w takiej sytuacji? Nadmieniam również, że dyrektor szkoły, który wówczas podpisał świadectwo pracy zmienił nazwisko z jedno na dwuczłonowe. Czy przy wydawaniu duplikatów należy w takiej sytuacji dokonać wpisu: "podpisał dyrektor szkoły, imię i nazwisko" czy dyrektor może go podpisać obecnym nazwiskiem. Taka sama sytuacja dotyczy pieczątki szkoły. W międzyczasie zmieniła się nazwa szkoły - czy wydając duplikat należy przystawić obecną pieczątkę czy dokonać wpisu przepisując treść "starej" pieczątki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe