Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację, czy nauczycielowi, który został zatrudniony poprzez umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 6/18 (matematyka), który posiada również kwalifikacje do nauczania techniki Dyrektor może zmienić przydział czynności z nauczania matematyki na nauczanie techniki w tym samym wymiarze godzin 6/18 bez zgody nauczyciela (nauczyciel nie spełnia oczekiwań dyrektora jako nauczyciel matematyki)?
O zajmowanym stanowisku decyduje wymiar pensum nauczyciela, o którym mowa m.in. w art. 42 ust. 2 lp. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. W omawianym przypadku nauczyciel zajmuje stanowisko nauczyciela szkoły określonego typu. W związku z tym w ramach wymiaru zatrudnienia nauczyciela (6/18), posiadanych kwalifikacji i wymiaru pensum 18 godzinnego (typowego dla nauczyciela przedmiotów obowiązkowych), dyrektor jako przełożony służbowy nauczyciela może dokonać zmiany przydziału godzin z matematyki na technikę bez obowiązku uzyskania zgody nauczyciela, ponieważ w takim przypadku nie dochodzi do zmiany warunków zatrudnienia, a w szczególności nauczyciel nadal będzie pracował na dotychczasowym stanowisku, wymienionym w umowie o pracę (art. 7, art. 14 ust. 1 pkt 1 KN.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy odwołując wicedyrektora muszę mieć opinię związku zawodowego, do którego wicedyrektor należy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, w trakcie studiów w 2003 roku, odbył praktykę w pogotowiu opiekuńczym. Czy można zaliczyć ją jako praktyka w oświacie skoro od 2004 roku do 2014 roku obowiązywały przepisy przejściowe, ponieważ placówka w tym okresie przeszła pod Ministerstwo Polityki Społecznej, ale przez cały ten okres obowiązywała i Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy. Sprawa dotyczy uznania przygotowania pedagogicznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017 r jestem nowym dyrektorem przekształcanego gimnazjum w szkołę podstawową. Była pani dyrektor zatrudniła na 2 miesiące przed konkursem na dyrektora nową panią do sekretariatu. Umowa jest na 2 lata i dotyczy jeszcze gimnazjum. Sekretarka nie otrzymała informacji, że od 1 września jest pracownikiem szkoły podstawowej. Czy to ma znaczenie? Wg mnie ma niskie kompetencje do zajmowania stanowiska sekretarki i chcę jej wręczyć wypowiedzenie.
- Czy każdy nauczyciel po spełnieniu warunków powinien otrzymać dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, w pierwszej kolejności powinnam, jako dyrektor podstawówki, przydzielić godziny i zapewnić etaty swoim nauczycielom? Czy muszę ograniczyć nauczycielom szkoły podstawowej etaty, żeby zapewnić pracę nauczycielom włączanego gimnazjum?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe