Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o interpretację następującej sytuacji: nauczyciel zatrudniony w czterech szkołach, z czego w naszej na 3/18 etatu. – Czy ma prawo do nagrody jubileuszowej w każdej z tej szkół ? Czy okres pobierania zasiłku chorobowego z ZUS jest wliczany do okresu zatrudnienia, z którego oblicza się staż do nagrody jubileuszowej. Pracownik pobierał zasiłek po ustaniu zatrudnienia.
Regulacje związane z ustalaniem prawa do nagrody jubileuszowej nauczyciela zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418) Zasadą jest, że jeśli nauczyciel pozostaje jednocześnie w kilku stosunkach pracy, prawo do nagrody jubileuszowej ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Ponadto nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielowi bez względu na wymiar zatrudnienia - ani przepisy KN (w tym zwłaszcza art. 91b), ani też przepisy ww. rozporządzenia nie uzależniają prawa do nagrody jubileuszowej od wymiaru zatrudnienia. Ustalając prawo nauczyciela do nagrody jubileuszowej pamiętać należy, że: - do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres pracy w gospodarstwie rolnym, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych), - w przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów. Wobec tego, jeśli istnieją okresy, kiedy nauczyciel pozostawał równocześnie w dwóch (lub więcej) stosunkach pracy, będzie uwzględniany jeden z okresów trwającego równolegle zatrudnienia. Nauczycielowi nie wlicza się okresów zatrudnienia, w których nadal pozostaje. Okres pobierania zasiłku chorobowego z ZUS po ustaniu stosunku pracy nie wlicza się do okresów pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze a tym samym okres ten nie podlega wliczeniu do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej nauczyciela. Pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy nie tylko w czasie obowiązywania umowy o pracę, ale także po jej rozwiązaniu. Zasiłek chorobowy przysługuje m.in., gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) - pod warunkiem, iż niezdolności do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia i trwa bez przerwy co najmniej 30 dni (art. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Okres pobierania zasiłku po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczny z zatrudnieniem. Okres nie został również wyszczególniony w przepisach, jako okres wliczany do stażu pracy w zakresie uprawnień pracowniczych - zatem nie podlega wliczeniu do stażu pracy w zakresie uprawnienia do nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- w roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel mianowany nie będzie miał pełnego eteru. Proszę o podstaw prawną i wzór pisma informującego o tym fakcie pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przypadek 1
1. Jaki jest czas na uprawomocnienie wyroku sądu pracy?
2. Kiedy należy przywrócić nauczyciela do pracy jeśli wyrok nakazujący to jest z 22 marca 2013 r. jeszcze nieprawomocny, a na uzasadnienie trzeba czekać 30 dni?
3. Jakie działania należy podjąć, aby zamiast przywrócenia do pracy wypłacić odszkodowanie i rozstać się z nauczycielem konfliktowym?
4. Czy można wnioskować o wcześniejsze uzasadnienie wyroku (organizacja pracy na nowy rok szkolny - uciekają terminy)
5. Jakiej treści przygotować pismo potwierdzające przywrócenie nauczyciela do pracy?
6. Czy okres pozostawania bez pracy zostaje uznany jako świadczenie pracy?
7.Co z urlopem, czy przysługuje pomimo tego że nie świadczył pracy od września 2012 r. do chwili obecnej?
Ten n-el gdy wróci ma 16/18 etatu obecnie i tak nie ma dla niego całego etatu, a sąd i tak go przywrócił. Jest to nauczyciel mianowany urodzony 31.03.1956 r. świadczy pracę od 15.09.1979 r. do chwili obecnej, w tym od 29.04.1980 do 09.07.1982 r. odbywał służbę wojskową, nie korzystał ze zwolnień lekarskich i innych nieobecności.
Czy na dzień 31.08.2013 r. będzie objęty ochroną przedemerytalną? (do wcześniejszej emerytury z art 88 KN zabrakło mu ok pół roku pracy). Nie wiem czy sąd uznał, że był w okresie ochronnym?
Przypadek 2
8. W organizacji pracy w roku 2013/14, mam tylko 12 godzin dla nauczyciela mianowanego objętego ochroną związkową (ubywa 1 oddział). Jeśli nie zgodzi się na zmniejszenie etatu i ZNP nie wyda pozytywnej opinii, co zrobić jeśli nie ma godzin?
Proszę o pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ma wykształcenie: UJ w Krakowie, kierunek Pedagogika, specjalność Pedagogika szkolna, studia II stopnia magisterskie; UP w Krakowie, studia podyplomowe w zakresie edukacji wczesnoszkolnej z elementami logopedii ma uprawnienia do pracy w przedszkolu?
- Pracownik ma zajęcie komornicze (nie alimentacyjne). Czy można mu wypłacić 13 pensję? Jeżeli tak, to czy z niej też dokonać potrąceń jak z wynagrodzenia za pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W oddziale 5-latków jest dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i afazją)na jakim stanowisku mogę przyjąć drugiego pracownika i z jakimi kwalifikacjami. Zgłosiła się nauczycielka ed. przedszkolnej z terapią zajęciową czy będzie mieć odpowiednie kwalifikacje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe