Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu następującej sytuacji. Prowadzę w swojej szkole Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe w zawodzie informatyk (kwalifikacje E.12 i E.14). Sytuacja komplikuje się gdy dodam, że jest to szkoła dla dorosłych osób pozbawionych wolności przy Zakładzie Karnym. Po rozmowie z kilkoma innymi dyrektorami CKU przy innych zakładach karnych, nastąpiło poróżnienie między nami w kwestii zajęć praktycznych. Część z nas uważa, że w naszych warunkach nie ma możliwości prowadzenia tego typu KKZów z uwagi na brak możliwości wysyłania słuchaczy na praktyki zawodowe do zakładów pracy poza murami więzienia. Moje pytanie brzmi: czy faktycznie jest nadrzędny fakt konieczności prowadzenia takich praktyk zawodowych w zakładach pracy czy z uwagi na specyfikę szkoły zajęcia praktyczne mogę przeprowadzać na terenie szkoły w ramach zajęć z bloku praktycznego (tak jak odbywają się zajęcia praktyczne z nauczycielem zatrudnionym na 22-godzinnym etacie). Będę ogromnie wdzięczny za wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
Ponieważ szkoła organizuje praktyczną naukę zawodu, decyduje, czy zajęcia praktyczne będą się odbywały w jej siedzibie czy poza nią – u pracodawców. Na podstawie § 4 ust. 1a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu, Dz. U. z 2010 r. Nr 244, poz. 1626, zajęcia praktyczne mogą (ale nie muszą) odbywać się u pracodawców; szkoła może je także zorganizować we własnych pracowniach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy rodzic może wysłać do rozmowy z wychowawcą o swoim dziecku upoważnionego przez siebie prawnika jako pełnomocnika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowi, który uczęszcza na lekcje religii poza szkołą, można na świadectwie ukończenia szkoły wpisać ocenę z tego przedmiotu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze przedszkola w przypadku przyjęcia do placówki dziecka z cukrzycą typu 1? Jakie prawa ma w tej sytuacji rodzic - co placówka musi zapewnić temu dziecku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z ramowym planem nauczania organ prowadzący (burmistrz) ma do dyspozycji 3 godziny, 2 z nich są przeznaczane na naukę religii. Co w sytuacji, jeśli w jednej klasie wszyscy uczniowie zadeklarują chęć uczestniczenia w lekcjach religii w wymiarze 2 godzin tygodniowo i zajęciach etyki w takim samym wymiarze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy komisja oświaty Rady Gminy ma kompetencje, aby przeprowadzać w szkole wśród nauczycieli ankiety, a jeśli tak, to czego mogą dotyczyć?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe