Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze przedszkola w przypadku przyjęcia do placówki dziecka z cukrzycą typu 1? Jakie prawa ma w tej sytuacji rodzic - co placówka musi zapewnić temu dziecku?
Dyrektor ma obowiązek zapewnienia dziecku warunków bhp pobytu oraz w razie potrzeby – udzielania pierwszej pomocy osobiście lub przez pracowników, czy wezwania karetki w razie zagrożenia życia lub zdrowia (§ 2 i 21 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.). Natomiast dyrektor, ani personel nie mają obowiązku wykonywania zabiegów, podawania leków, itp. jeśli w przedszkolu nie jest zatrudniona pielęgniarka lub higienistka. Ewentualnie poszczególni pracownicy mogliby na zasadzie dobrowolności zgodzić się na wykonywanie ww. zadań, natomiast powinni zapoznać się ze wskazaniami lekarskimi lub informacjami od rodziców o zasadach postępowania z chorym dzieckiem. W razie braku osób chętnych do pomocy dziecku, w przypadku potrzeby podania leku lub wykonania drobnego zabiegu do przedszkola należałoby wzywać rodziców, którzy te obowiązki wykonują w ramach władzy rodzicielskiej (art. 95 § 1 i art. 96 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2017 r., poz. 682).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z subwencji oświatowej można w przedszkolu niepublicznym sfinansować nauczycielowi kurs kwalifikacyjny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń zameldowany jest na stałe w miejscowości położonej poza obwodem szkoły. W trakcie nauki mieszka u cioci (w obwodzie szkoły). Jaki adres wpisać do księgi ewidencji dzieci i analogicznie do arkusza ocen?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W Monitorze Prawnym Dyrektora (nr 4-z kwietnia) znajduje się artykuł nt. organizacji kiermaszu i przeprowadzania loterii. Wyjaśnienia, które tam znalazłam dotyczą organizowania tych akcji przez szkołę, jako jednostkę budżetową. 1. Proszę o informację, czy jeśli organizatorem kiermaszu jest samorząd uczniowski, zysk z niego musi wpłynąć na rachunek dochodów szkoły? 2.Jak przedstawia się sytuacja, jeśli impreza dochodowa organizowana jest przez radę rodziców? Czy dochodowa działalność rady rodziców również jest uzależniona od uchwały rady gminy? 3. Czy w tym przypadku dochód z festynu czy innej imprezy, a także zysk z loterii fantowej również będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może napisać stałe zwolnienie z kilku ostatnich minut lekcji z powodu dojazdu?czy w dzienniku elektronicznym powinno sie to zaznaczyć jako nieobecność na całej lekcji?Czy w razie gdyby coś się temu uczniowi stało,nauczyciel jest chroniony mając takie oficjalne pismo od rodziców?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1.Bardzo proszę o podanie, jak powinien wyglądać porządek obrad rady klasyfikacyjnej oraz rady podsumowującej pracę za I semestr roku szkolnego.
2. W jakiej formie powinny być zapisane uchwały Rady Pedagogicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe