Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o wykładnię w następującej sprawie. Nauczycielka skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. W tym dniu pojechała, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, lekarza prowadzącego jej dziecko z wynikami badań. Obecność dziecka na tej wizycie nie była obowiązkowa więc dziecko było w tym dniu na zajęciach. Dowiedziawszy się o tym dyrektor szkoły anulował wcześniej wydaną zgodę na dzień wolny, zagroził karą porządkową a nauczycielka miała na ten dzień przynieść wyłącznie zwolnienie lekarskie. Czy takie postępowanie dyrektora wobec pracownika jest zasadne?
Przepis art. 188 kodeksu pracy mówi, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nie ma tu mowy o celu zwolnienia w postaci sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Dodatkowo, pracodawca nie jest uprawniony do kontrolowania zasadności korzystania z tego typu zwolnienia. Jeżeli więc nauczycielka w tym dniu wyjechała do lekarza, a wizyta ta dotyczyła leczenia dziecka, to wykonywała ona właśnie zadania związane z wychowywaniem swojego dziecka.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem wicedyrektorem i korzystam ze zniżki godzin o 11 godzin z pensum 18. Realizuję więc 7 obowiązkowych godzin tygodniowo w świetlicy i dodatkowo 2 godziny ponadwymiarowe również w świetlicy. Z jakiego pensum powinnam mieć wypłacane godziny ponadwymiarowe? Z 18 czy z 26 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki termin obowiązuje pracodawcę na rozliczenie należności ze stosunku pracy w przypadku zgonu pracownika, którego spadkobiercą jest córka w wieku 27 lat, pracująca. W chwili obecnej nie wiemy czy córka i inni spadkobiercy przyjmą spadek czy go odrzucą. Czy zakład pracy powinien naliczyć należności w terminie wypłat pracowniczych czy czekać na decyzje sądu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 40-letnim stażem pracy w arkuszu organizacyjnym na rok 2013/14 ma przydzielone 18 godzin. Dwoje nauczycieli tego samego przedmiotu na rok szkolny 2013/14 ma ograniczenie etatu do 14/18. Jednak w maju nauczyciel, który ma zaplanowane 18 godzin, zdecydował się na odejście na emeryturę. Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela z art. 20 ust.2 już po oddaniu arkusza do organu prowadzącego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu dzisiejszym nauczyciel zwrócił się do dyrektora z zapytaniem jakie dokumenty powinien dostarczyć do szkoły w celu naliczenia tzw. pasionki. Jakie warunki powinien spełnić pracownik, aby wliczyć mu okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym (jako domownik) do stażu pracy? Jakie dokumenty musi dostarczyć i na co zwrócić uwagę, aby je poprawnie zweryfikować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe