Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z 40-letnim stażem pracy w arkuszu organizacyjnym na rok 2013/14 ma przydzielone 18 godzin. Dwoje nauczycieli tego samego przedmiotu na rok szkolny 2013/14 ma ograniczenie etatu do 14/18. Jednak w maju nauczyciel, który ma zaplanowane 18 godzin, zdecydował się na odejście na emeryturę. Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela z art. 20 ust.2 już po oddaniu arkusza do organu prowadzącego?
Fakt, że nauczyciel zdecydował się na przejście na emeryturę, nie powoduje potrzeby zwalniania go z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela (z pytania wynika, że to tego nauczyciela chcą Państwo zwolnić?). Nie ma również potrzeby wprowadzania zmian w przydziałach pozostałych nauczycieli przedmiotu. W sierpniu należy sporządzić aneks do projektu organizacyjnego, obowiązujący od 1 września, w którym nie będzie już nauczyciela, który przejdzie na emeryturę, a pozostali nauczyciele będą mieli etat.
Czynności podejmowane przez dyrektora (wypowiedzenia umów, ograniczenia etatów) muszą mieć swoje odzwierciedlenie w zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym. Jeżeli nauczyciel będzie miał zaplanowane godziny w arkuszu, w przypadku zwolnienia go, będzie mógł domagać się w sądzie przywrócenia do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od roku szkolnego 2016/2017 zmieniły się wymagania co do kwalifikacji nauczycieli wychowania przedszkolnego?
- Nauczycielka została zatrudniona na umowę na czas nieokreślony do ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim na 10/18 godzin tygodniowo. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej jaką należy wpisać na świadectwie pracy w przypadku:
- śmierci dziecka
- braku zgody rodzica na przedłużenie nauki dziecku
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o listę spraw objętych obowiązkiem prowadzenia metryki.
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe