Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Biorąc pod uwagę zapisy Art. 220 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe: „4) liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, nie może być wyższa niż liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w roku szkolnym 2016/2017”, czy można powstałą zwyżkę godzin przeznaczyć na realizację zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przykładowo: Szkoła w roku szkolnym 2016/17 na 290 uczniów; w roku szkolonym 2017/18 - 340 uczniów co daje zwiększenie etatu pedagoga i psychologa do 1,18 etatu, co w przeliczeniu na godziny daje zwyżkę 4 godzin. Pytanie: Czy: 1. Zwyżkę 4 godzin pedagoga szkolnego można przeznaczyć np. na realizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z takim zaleceniem wynikającym z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o dostosowaniu wymagań edukacyjnych (pedagog posiada stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych). 2. Zwyżkę godzin psychologa szkolnego przeznaczyć na zajęcia logopedyczne. W tym przypadku psycholog nie posiada stosownych kwalifikacji. Zajęcia byłyby powierzone innemu nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do prowadzenia logopedii (studia podyplomowe). 3. Zajęcia logopedyczne, o których mowa w pkt. 2 realizowane przez nauczyciela np. edukacji wczesnoszkolnej byłyby jego godzinami ponadwymiarowymi. Z jakiego pensum należy w takim wypadku rozliczać godziny ponadwymiarowe: 18- godzinnego (pensum nauczyciela) czy 20-godzinnego (pensum psychologa)?
Dodatkowe godziny specjalistów, wynikające ze zwiększenia liczby uczniów, mogą być przeznaczane na pomoc psychologiczno – pedagogiczną i dostosowanie wymagań edukacyjnych oraz rozdysponowane w planowany sposób zgodnie z kwalifikacjami specjalistów (art. 220 ust. 1 pkt 4 PWuPO). Jeżeli zostaną przydzielone nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej z pensum 18 – godzinnym, w ramach tego pensum nauczyciel będzie realizował pomoc psychologiczno – pedagogiczną, w tym godziny ponadwymiarowe; za jego zgodą można również powierzyć stanowisko specjalisty z pensum ustalonym przez organ prowadzący oraz wynagradzać godziny ponadwymiarowe w sposób ustalony przez ten organ, czyli zazwyczaj z pensum psychologa (art. 35 ust. 3 w zw. z art. 36 ust. 3 w zw. z art. 30 ust. 6 pkt 2, art. 42 ust. 3 lp. 3 i ust. 7 pkt 3 KN; wyrok SN z dnia 11 stycznia 2011 r., I PK 153/10, OSNP 2012/5-6/63).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie bezpłatnym może w tym czasie podjąć pracę w innej szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto ma pierwszeństwo zatrudnienia na zastępstwo do oddziału przedszkolnego? Opis sytuacji zatrudnienia: W ubiegłym roku szkolnym n-l kontraktowy K.X. zatrudniony był na zastępstwo za n-la , który przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie przeszedł na urlop zdrowotny, na którym pozostanie do grudnia 2015 r. N-l K już był wcześniej u nas zatrudniony na rok na zastępstwo do oddziału przedszkolnego i sprawdził się znakomicie. N-l A.Y., kontraktowy, z umową na czas nieokreślony, pracuje kilka lat, w większości na niepełnym etacie (świetlica, Zaj. kor. komp.), z kwalifikacjami do przedszkolnego oddziału, ostatnie dwa lata przebywał na macierzyńskim i urlopie rodzicielskim, który trwa do 13 września 2015r. , w maju podpisał porozumienie (zgodę) na 10/32 etatu na zaj. kor.komp. Straszy sądem ! Jeżeli przydzielę godziny AY, to co będzie w grudniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podstawę prawną i jej interpretację dotyczącą naliczania środków na ZFŚS przy okazji tworzenia projektu planu finansowego na kolejny rok, oraz czy organ prowadzący ma prawo zaniżyć wartość prawidłowo naliczonego odpisu i co dalej jeżeli tak zrobił.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem zatrudniony w Szkolnym Ośrodku Wychowawczym jako nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej. Do tej pory moje pensum wynosiło 18 godz. w tygodniu. Z dniem 1.09.2012 r. organ prowadzący ośrodek zwiększył pensum psychologom i nauczycielom gimnastyki korekcyjnej. Dyrektor powiadomił mnie, że od września moje pensum będzie wynosić 22 godz. Wydaje mi się, że organ prowadzący przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ nie może ustalać pensum nauczycielom - z wyjątkiem pedagoga, logopedy, psychologa. Uważam, że jako nauczyciela w-fu (prowadzącego również gimnastykę korekcyjną) obowiązuje mnie pensum w wysokości 18 godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe