Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem zatrudniony w Szkolnym Ośrodku Wychowawczym jako nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej. Do tej pory moje pensum wynosiło 18 godz. w tygodniu. Z dniem 1.09.2012 r. organ prowadzący ośrodek zwiększył pensum psychologom i nauczycielom gimnastyki korekcyjnej. Dyrektor powiadomił mnie, że od września moje pensum będzie wynosić 22 godz. Wydaje mi się, że organ prowadzący przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ nie może ustalać pensum nauczycielom - z wyjątkiem pedagoga, logopedy, psychologa. Uważam, że jako nauczyciela w-fu (prowadzącego również gimnastykę korekcyjną) obowiązuje mnie pensum w wysokości 18 godzin.
Karta Nauczyciela:
art. 42 ust. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:
1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
2) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Nauczyciel wychowania fizycznego ma określony obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych w art. 42 ust. 3 KN w wymiarze 18 godzin, a zajęcia gimnastyki korekcyjnej nie są zajęciami specjalistycznymi ujętymi w rozporządzeniu o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zatem organ prowadzący nie ma prawa ustalać mu innego pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole ponadgimnazjalnej zatrudniam nauczyciela matematyki z wykształceniem magisterskim. Nauczyciel ten ma również ukończone studia licencjackie z fizyki. W tym roku szkolnym w arkuszu jest 16 godzin matematyki i dwie godziny fizyki. Czy nauczyciel ten ma uprawnienia do nauczania fizyki w szkole średniej? Czy powinienem te dwie godziny fizyki w arkuszu ująć na wakacie, czy mogę je przydzielić nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji szkoły (kierownik gospodarczy) wystąpił z podaniem do dyrekcji o wystawienie świadectwa pracy- pracownik pracuje nadal w szkole i dodatkowo ma drugi etat w innej szkole- czy dyrekcja szkoły ma wystawić świadectwo pracy mimo, iż stosunek pracy nie ustał czy wystarczy zaświadczenie potwierdzające jego zatrudnienie? Czy w drugiej szkole dyrektor doliczy lata pracy pracownika na podstawie owego zaświadczenia? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w okresie od 1.09.2017 do 31.08.2018 na 8/18 etatu, można w tej samej szkole powołać na wicedyrektora szkoły od dnia 01.09.2018? Pan w tym samym czasie zatrudniony był w innej szkole na pełny etat, gdzie uzyskał wyróżniającą ocenę pracy.
- Nauczycielka urodziła dziecko w lipcu 2022 r. i przebywa na urlopie macierzyńskimi (20 tygodni) oraz rodzicielskim (32 tygodnie). Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy przysługuje jej dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy z tego urlopu może korzystać ojciec dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jaką część etaty zatrudnić nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu niepublicznym (gdzie tygodniowy wymiar pracy wynosi 40 godzin) a n-l j. angielskiego będzie miał 4 godziny tygodniowo? i jakie pensum ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe