Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę zatrudnić nauczyciela bibliotekarza w czasie trwania roku szkolnego. Nauczycielka posiada kwalifikacje, nigdy nie pracowała w szkole. W świetle Karty Nauczyciela jest nauczycielem początkującym. Jaka jest podstawa prawna do zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy mogę ją zatrudnić na czas określony na rok do 23 czerwca 2023 r., (art.10 ust.7) czy jednak na dwa lata ale nie szkolne do 31 sierpnia 2024 r. (art.10 ust. 2)? Jak to się ma do jej awansu zawodowego, ponieważ 31 sierpnia 2024 r. nie będzie miała przepracowanych dwóch lat szkolnych?
Odpowiedź jest uzależniona od zapotrzebowania na pracę nauczycielki w danej szkole. W sytuacji, gdy z obiektywnych przyczyn można przewidywać w momencie przyjmowania nauczycielki do pracy, że zatrudnienie będzie możliwe tylko do 23 czerwca 2023 r. albo do 31 sierpnia 2024 r., możliwe jest zawarcie umowy o pracę na czas określony do jednej z tych dat, zgodnie z potrzebami szkoły (art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.). Natomiast z pytania nie wynika, czy takie okoliczności istnieją, a w związku z tym nie można stwierdzić, czy zachodzi wyjątek uprawniający do odstąpienia od zatrudnienia nauczycielki na okres 2 lat szkolnych (art. 10 ust. 2 KN), po zawarciu z nią najpierw umowy na czas zgodny z potrzebami szkoły w roku szkolnym 2022/2023 (art. 10 ust. 7 KN).
Okres pracy w szkole będzie stanowił odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela, obowiązującego w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy, jeżeli zatrudnienie zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami nastąpi co najmniej na 1/2 etatu (art. 9ca ust. 1 i 8 KN). W razie podjęcia kolejnego zatrudnienia, nauczycielka będzie w przyszłości kontynuowała przygotowanie do zawodu nauczyciela, również pod warunkiem zatrudnienia przynajmniej na 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami. Ponadto w związku z zakończeniem poszczególnych umów o pracę powinna uzyskać ocenę pracy za okres odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w danej szkole, ponieważ ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu ocen pracy na poszczególnych etapach przygotowania do zawodu (art. 6a ust. 1db KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy wychowawcy internatu. Czy nie ma obowiązku uczestniczenia w radzie pedagogicznej wychowawca internatu w dniu, w którym kończy swój dyżur nocny? Dyżur ten pełnił od godz. 22.00 do godz. 08.00, podczas gdy rada jest zaplanowana na godz.15.20.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel: - licencjat - pedagogika specjalna -specjalizacja: pedagogika terapeutyczna; - mgr Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; - studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogika - edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, posiada kwalifikacje do pełnienia funkcji nauczyciela wspomagającego dla dziecka ze spektrum autyzmu / uczeń kl. III/?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
- Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ma podejrzenie, iż pracownik pojawił się w pracy po spożyciu alkoholu, gdy pracownik kategorycznie temu zaprzecza, twierdząc, że jest zupełnie trzeźwy? Czy w takiej sytuacji istnieje podstawa, aby pracownika nie dopuścić w tym dniu do pracy? Czy - aby rozwiać ewentualne wątpliwości każdej ze stron - pracodawca ma prawo samodzielnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez pracownika powietrzu przy pomocy podręcznego alkomatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel w-f prowadzący zajęcia pozaszkolne na basenie z grupą młodzieży niepełnosprawnej? Jesteśmy placówką wychowania pozaszkolnego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe