Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcemy zatrudnić nowego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego na stanowisko nauczyciela wspomagającego 20/20 oraz pedagoga specjalnego 5/22. Jak zapisujemy w umowie wymiar zatrudnienia? Jeżeli będzie to pensum łączone to będzie to 25/20? Czy będzie prawidłowo, jeśli wpiszemy, że 25/20 przy czym 20/20 to etat nauczyciela wspomagającego, a 5/22 to etat pedagoga specjalnego?
Nałożenie przez dyrektora szkoły na nauczyciela obowiązku pracy na stanowiskach o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin wiąże się z koniecznością stosowania art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Stosownie do wskazanego przepisu nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Podkreślenia wymaga, że ze wskazanego przepisu nie wynika, że uśrednieniu podlegają jedynie niepełne wymiary zatrudnienia. Uśrednia się różne wymiary pensum realizowane w ramach jednego stosunku pracy. Powoduje to, że można również uśredniać pełnym wymiar i częściowy wymiar, pod warunkiem, że podstawy wymiarów są różne.
Osoba, która w ramach jednego stosunku pracy ma pracować na stanowisku pedagoga specjalnego oraz nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne oraz współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (tzw. nauczyciel wspomagający) powinna mieć wyliczone pensum uśrednione. Etat nauczyciela – pedagoga specjalnego jest określany uchwałą organu prowadzącego i nie może przekraczać 22 godzin; etat nauczyciela wspomagającego kształcenie - 20 godzin.
Suma wymiaru etatu dla wszystkich stanowisk: 20/20 + 5/22=1 + 0,23=1,23
Suma liczby godzin wszystkich realizowanych przedmiotów: 20 + 5=25
Uśrednione pensum: (20+5) : 1,23= 25: 1,23=20,32, po zaokrągleniu 20.
Wymiar etatu nauczyciela to 25/20 (1,25), nauczyciel będzie realizował 5 nadgodzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację oraz podstawę prawną jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w wymiarze 0,1 etatu. Pracownik pracuje wyłącznie w poniedziałki w godzinach 13.00-17.00. Czy okres urlopu będzie liczony w odniesieniu wyłącznie do wymiaru godzinowego odpowiadającego dobowemu wymiarowi i czasu pracy pracownika w danym dniu (tzn. poniedziałki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 26.09.2018r. została zatrudniona Pani na stanowisku obsługowym w szkole. W dniu składania dokumentów złożyła świadectwa pracy z poprzednich zakładów na 7 lat 7 miesięcy i 9 dni. Z dniem 27.11.2018r. ta Pani przyniosła od Radcy Prawnego informacji o zaliczeniu do okresów pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego i pracy w takim gospodarstwie. Dyrektor po otrzymaniu tej informacji zaliczył tej pani w wszystkie te okresy a łączny staż pracy wyniósł na 01.06.2018r. 30 lat. Czy dyrektor powinien wypłacić tej osobie nagrodę jubileuszową ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma zadłużenie niealimentacyjne. Z wypłaconego z góry wynagrodzenia za październik została zachowana kwota wolna od potrąceń, pozostała została przekazana do komornika. Na koniec miesiąca nauczyciel otrzyma wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy z tego wynagrodzenia także mam dokonać potrącenia, a jeśli tak – to w jakiej części?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole nauczycielka z 39 letnim stażem pracy (ur. 01.08.1960 r.), nigdy nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Poinformowała pracodawcę, że zamierza skorzystać z sanatorium 3 tygodnie - leczenie uzdrowiskowe w terminie od 01.04.19 r. do 21.04.19 r. Czy pracodawca może udzielić tej nauczycielce urlopu na te 3 tygodnie i czy ta Pani może przejść na emeryturę z dniem 01.09.2019r. Czy urlop zdrowotny udzielony na te 3 tygodnie nie jest przeszkodą do przejścia na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe