Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
Rozporządzenie MEN z dnia 27.10.2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora (...) określa przypadki, w których niezbędna jest aktualna ocena pracy nauczyciela, któremu ma zostać powierzone stanowisko dyrektora szkoły.
Zgodnie z rozporządzeniem aktualna ocena pracy jest wymagana przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora, a w przypadku, o którym mowa w art. 36a ust. 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jeżeli nie przeprowadzono konkursu - przed powierzeniem stanowiska dyrektora. Rozporządzenie nie reguluje powyzszej kwestii w przypadku przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w trybie art. 36a ust. 14 ustawy o systemie oświaty.
Sama ustawa również milczy na ten temat. Nie oznacza to jednak, że w opisanym przypadku ocena pracy obecnego dyrektora nie jest potrzebna. Powierzenie stanowiska następuje po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty. Kuratoria Oświaty wymagają w takich przypadkach przedłożenia aktualnej oceny pracy dyrektora. Osoba taka powinna bowiem spełniać wszystkie wymogi określone rozporządzeniem w sprawie wymagań (wg. stanowiska MEN) - tak np. uzasadnia tą konieczność Kuratorium Oświaty w Warszawie (RPR.550.1.2012).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem zatrudniona jako nauczyciel w placówce publicznej,podlegam pod kartę nauczyciela. Pracuje w tej placówce jako nauczyciel od 2013 r. i otrzymywałam rożne umowy:
10.04.13-28.06.13 umowa na zastępstwo (lipiec i sierpień zarejestrowana w PUP)
30.08.13-27.06.14- umowa jak wyżej
01.09.14-26.06.15- umowa jak wyżej
01.09.15-31.08.16- umowa wynikająca z organizacji nauczania/staż na nauczyciela kontraktowego
01.09.16-31.08.17-umowa wynikająca z organizacji nauczania
31.08.17-22.06.18 umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela
dodatkowo podjęłam prace w innej placówce na umowę o prace, prowadzę działalność gospodarcza
31.0818-31.08.19 podpisałam umowę z macierzysta placówką publiczną.
Chciałabym zapytać czy wszystkie te umowy tworzą jakieś podstawy do zawarcia umowy na czas nieokreślony? Czy tyle cząstkowych umów jest zgodne z prawem? I wreszcie czy od września tego roku mogłabym podjąć awans na nauczyciela mianowanego? Jakie przepisy dotyczące awansu mnie obowiązują? Akt nadania stopnia awansu jest z dnia 28.08.2016?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinnam zaliczyć intendentce szkolnej do pracowniczego stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców (powyżej 1 ha) okres od 31.07.1989r.(po ukończeniu 16 lat) do 30.07.1991r. ? (Uczęszczała w tym okresie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Młodocianych Pracowników w Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób należy nawiązać stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, który wygrał konkurs na stanowisko dyrektora szkoły ,a nie był pracownikiem tej szkoły? Przed przystąpieniem do konkursu- z poprzednim pracodawcą rozwiązał stosunek pracy na własną prośbę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona od 1 września 2015 na zastępstwo z dniem 29 stycznia 2016 została zakończona umowa o pracę na okres zastępstwa.
Czy nową umowę dla tego samego nauczyciela żeby nie przerywać stażu mogę dać z datą 29 stycznia ? Wtedy dwie umowy umowy się nałożą i kończąca się i rozpoczynająca.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kadencja dyrektora kończy się 31 sierpnia. W szkole jest dwóch wicedyrektorów, którzy powołani są DO ODWOŁANIA. Dyrektor stwierdził, że wicedyrektorzy odchodzą razem z nim i ujął ich w arkuszu organizacyjnym na rok 2017/2018. Odejście wicedyrektorów potraktował jako odejście z automatu tłumacząc to nowymi przepisami. Wicedyrektorzy nie złożyli pisemnych rezygnacji z funkcji i nie zostali przez dyrektora odwołani. Czy opisana sytuacja jest zgodna z obecnym stanem prawnym, jeśli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Sytuacja dotyczy samodzielnej szkoły podstawowej, która od 1.09 także będzie szkołą samodzielną. Czy w opisanej sytuacji może dojść do tego, że w dniu 1 września obecni wicedyrektorzy będą nadal pełnili tę funkcję, a jednocześnie będą nauczycielami z pełnym pensum?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe