Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy chcąc przekształcić stanowisko pracy z sekretarza szkoły na sekretarkę muszę wysłać do uzgodnienia tę propozycję do reprezentatywnych związków zawodowych? W aneksie do regulaminu wynagradzania znajduje się informacja o wykazie stanowisk w naszej szkole.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 z późn. zm.) zarówno stanowisko sekretarza szkoły, jak i sekretarki są stanowiskami zakwalifikowanymi jako stanowiska pomocnicze i obsługi. Różni je tylko kategoria zaszeregowania. Pewne jest to, że są to dwa różne stanowiska pracy i zmian w tym zakresie można dokonać za porozumieniem stron (obu) albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego, tym bardziej że stanowisko sekretarki podlega IV grupie zaszeregowania, a sekretarza szkoły – XII.
Co do konsultacji z organizacjami związkowymi, to zgodnie z art. 42 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 – dalej Kodeks pracy) przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Dotyczy to w szczególności konsultacji wypowiedzenia z organizacjami związkowymi w oparciu o art. 38 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie musi być uzasadnione merytorycznie. Co ważne, jeżeli związek zawodowy zgłosi swoje umotywowane zastrzeżenia, uznając tym samym wypowiedzenie zmieniające za nieuzasadnione, pracodawca nie jest związany jego opinią. Przeprowadzenie konsultacji wypowiedzenia zmieniającego jest konieczne. Braki w tym zakresie uznawane są za naruszenie wymagań formalnych dokonania wypowiedzenia zmieniającego i uzasadnia odwołanie się pracownika do sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektorzy w szkołach (placówka feryjna) powinni podpisywać listę obecności? Czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi? Spotkałam się ze stanowiskiem, że niektóre organy prowadzące szkołę wprowadzają taki obowiązek.
Czy jakiś przepis określa jak powinna wyglądać lista obecności dla pracowników niepedagogicznych? Czy powinna być imienna (jedna lista dla każdego pracownika) i przechowywana z kartami ewidencji czasu pracy. Czy może być to lista zbiorcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna awans zawodowy, pragnie również poszerzyć swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe z zakresu biologii. Czy po ukończonych studiach podyplomowych będzie mógł uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu pedagogiki opiekuńczej i studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej?
- Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor)- do realizacji godzin dydaktycznych, których osoby pełniące funkcje kierownicze nie realizują ze względu na tzw. zniżkę godzin. Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje, ale nie na stanowiskach kierowniczych tylko na stanowisku nauczycielskim np. wicedyrektor jest polonistą, ale ze względu na pełnioną funkcją (zniżka godzin) nie realizuje swoich godzin jako polonista i istnieje konieczność zatrudnienia innego nauczyciela polonisty. Czy zatrudniony polonista, który przejął godziny zajęć dydaktycznych za wicedyrektora, może być zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela polonisty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zasiłku kompensacyjnego dla nauczyciela. Czy nauczyciel zwolniony z art. 20 KN może przejść na zasiłek kompensacyjny mając 55 lat- 30 lat stażu pracy w tym 20 przy tablicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu objąłem stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) na okres 5 lat szkolnych od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. W lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Czy moje powierzenie automatycznie wygasa, czy też prawnie zajmuję stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do dnia 31 sierpnia 2014r?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe