Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor)- do realizacji godzin dydaktycznych, których osoby pełniące funkcje kierownicze nie realizują ze względu na tzw. zniżkę godzin. Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje, ale nie na stanowiskach kierowniczych tylko na stanowisku nauczycielskim np. wicedyrektor jest polonistą, ale ze względu na pełnioną funkcją (zniżka godzin) nie realizuje swoich godzin jako polonista i istnieje konieczność zatrudnienia innego nauczyciela polonisty. Czy zatrudniony polonista, który przejął godziny zajęć dydaktycznych za wicedyrektora, może być zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela polonisty?
Nie można w ten sposób zatrudniać nauczycieli. Karta Nauczyciela przewiduje dwie sytuacje, w których można zatrudnić nauczyciela na czas określony (nie licząc n-la stażysty): jeżeli zachodzi potrzeba zastępstwa za nieobecnego nauczyciela (osoby, o ktorych mowa w pytaniu nie sa nieobecne) lub jeżeli wynika to z organizacji nauczania. Fakt objęcia funkcji dyrektora lub wicedyrektora nie spełnia żadnego z wymienionych warunków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 21 grudnia 2017 roku do dnia porodu tj. 14 czerwca 2018 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 14 czerwca 2018 roku został jej udzielony urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni tj. do dnia 31 października 2018 roku. Bezpośrednia po urlopie macierzyńskim tj. od 01 listopada 2018 roku zgodnie z wnioskiem nauczycielki został jej udzielony urlop rodzicielski do dnia 12 czerwca 2019 roku. Reasumując : nauczycielka w 2018 roku nie świadczyła prac żadnego dnia, czy należy nauczycielce wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2018 rok, tzw. "13 pensję"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2014 r. zatrudniłam psychologa (42 lata) w niepełnym wymiarze: 12/25, o łącznym stażu pracy 13 lat. W latach 2010-2013 pracownik nie był zatrudniony. W/w okres (2012-2013) udokumentował zaświadczeniem wydanym przez KRUS gdzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik (małżonka). Czy okres 2010-2013 na podstawie wydanego zaświadczenia przez KRUS mogę zaliczyć pracownikowi do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadzenie zajęć z języka obcego można powierzyć na zasadzie umowy szkole językowej, a zajęć z muzyki komercyjnej szkole muzycznej? Jeśli tak, czy osoby prowadzące takie zajęcia muszą mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia zajęć w danym typie szkoły?
- Czy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym przysługują wczasy pod gruszą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na podstawie mianowania zatrudnionym w Zespole Szkół w skład którego wchodzą wygaszane oddziały gimnazjum (przekształcenie w szkołę podstawową), szkoła podstawowa, technikum oraz branżowa szkoła I stopnia- w tym szkoły specjalne. Czy należy stosować art. 20 KN, czy art. 225 przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe