Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy do dziecka autystycznego jako nauczyciela wspomagającego w szkole podstawowej mogę zatrudnić nauczyciela, który skończył kierunek: pedagogika specjalna, specjalność pedagogika włączająca i integracyjna?
Moim zdaniem w/w osoba nie ma wymaganych kwalifikacji do bycia nauczycielem wspomagającym dla ucznia z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera. Albowiem:
- § 7. 2. rozporządzenia MEN z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 7 sierpnia 2015 r. poz 1113) wyraźnie mówi, że tzw nauczyciel wspomagający – zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego – musi posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.
- Z tego wynika, że kwalifikacje nauczyciela powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka z jakim będzie pracował – w tym przypadku do potrzeb dziecka autystycznego. Co do zasady indywidualna ocena kwalifikacji nauczyciela, czyli zbieżności jego wykształcenia z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć oraz wykonywanych zadań, należy do dyrektora szkoły. Zatrudniając konkretnego nauczyciela - dyrektor powinien ocenić, czy jego kwalifikacje są wystarczające i pozwolą na realizację zadań w odniesieniu do potrzeb ucznia.
- W przypadku opisanym w pytaniu:
- Jeśli w/w uczeń jest jednocześnie uczniem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu lekkim – nauczyciel powinien posiadać kwalifikacje z pedagogiki specjalnej w zakresie oligofrenopedagogiki
- Jeśli w/w uczeń funkcjonuje w normie intelektualnej, to możliwa jest inna specjalizacja z zakresu pedagogiki specjalnej oraz udokumentowane doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na podstawie art. 70 KN nauczyciel złożył podanie o przeniesienie do pracy w miejscu zamieszkania jej męża i wspomina o ewentualnym urlopie bezpłatnym. Co to znaczy niemożność zatrudnienia go w zawodzie nauczycielskim? Jeśli zaproponują mu, np. 7 godz na zastępstwie na czas określony, to czy ja mogę takiego urlopu udzielić? Ponieważ przenosi się do miasta, to ilu dyrektorów winno jej dać informację o niemożności zatrudnienia... Czy w ogóle tego wymagać? Bo chyba oświadczenie nie wystarczy?
- Pracownica jest zatrudniona na stanowisku sprzątaczka od 01 lutego 2015 w wymiarze 1/2 etatu. Proszę o podanie ilości dni urlopu - staż pracy 14 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył studia licencjackie i magisterskie z matematyki (nie nauczycielskie). Następnie w celu nabycia po ukończył studia podyplomowe "nauczanie informatyki w edukacji szkolnej" z odpowiednią ilością godzin praktyk i godzin dyd.
Wizytator twierdzi że nauczyciel nabył po do nauczania informatyki a nie do nauczania matematyki. Zaznaczę że bo naucz u mnie matematyki. Czy ko ma rację czy należałoby uzupełnić kwalifikacje z oo czy to co nabył na st pod wystarczy (brak suplementu i zaświadczenia odrębnego
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana jest na urlopie wychowawczym od 20.04.2015 r. do 31.08.2018 r. , po powrocie nie mam dla niej godzin.
1. Czy po urlopie wychowawczym należy się jej urlop wypoczynkowy za 2018 r.?
2. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego może otrzymać wypowiedzenie, a jeżeli tak, czy jest to 3-miesięczne wypowiedzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowując arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2017/2018 mogę dla danego nauczyciela zaplanować tylko pensum - 18 godz., a resztę wykazywać jako wakat? Np. nauczyciel posiada kwalifikacje do j. polskiego i historii - 16 godz. j. polskiego + 2 historii daje etat, czy pozostałe np. 3 godziny historii muszę wykazywać już jako wakat i zgłaszać do kuratorium? I podobnie w przypadku n-la edukacji wczesnoszkolnej gdzie łącznie z godz. dyrektorską miałby 19 godzin (czy ewent. tę 1 godz. też trzeba wykazywać jako wakat i zgłaszać)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe