Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?
Zgodnie z art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.
Na podstawie ust. 4, składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac (np. godziny ponadwymiarowe), wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.
Jeżeli zajęcia, które nie zostały zrealizowane, były przyznane w ramach godzin ponadwymiarowych, to generalnie wynagrodzenie nie przysługuje. Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia godzin ponadwymiarowych ustala organ prowadzący w drodze regulaminu.
W przypadku, gdy zajęcia są przydzielone nauczycielowi w ramach etatu, nieobecność nauczyciela może wpływać na obniżenie wynagrodzenia jedynie w sytuacjach określonych w przepisach prawa, m.in. urlop bezpłatny czy zwolnienie od pracy bez prawa do wynagrodzenia (np. gdy pracownik zostanie wezwany przez organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję albo organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia; zwolnienie w celu wykonywania czynności biegłego i inne wymienione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).
Obniżenie wynagrodzenia musi mieć podstawę prawną. Zgodnie z art. 84 pkt. 5 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany w szczególności terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez stowarzyszenie. Czy mogę zatrudnić nauczyciela chemii na 4 godz. dydaktyczne na umowę zlecenie czy musi to być umowa o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- Czy nauczyciel , który ukończył studia pedagogika wczesnoszkolna ma kwalifikacje do pracy w porzedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ubiegłym roku szkolnym wychowawca w bursie, która jest placówką feryjną, w całości wykorzystał ferie zimowe, a w czasie wakacji przez 10 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim (21-30 sierpnia 2018r.)
Czy wychowawcy w br. szkolnym należy się urlop uzupełniający?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była nieobecna w pracy: 14.11.2014 – 17.04.2015 – zwolnienie lekarskie 18.04.2015 - 04.09.2015 urlop macierzyński, 05.09.2015 - 16.10.2015 dodatkowy urlop macierzyński, 17.10.2015 - 15.04.2016 urlop rodzicielski. Czy dobrze myślę? Od 16 kwietnia 2016 do 21 czerwca 2016 – zaległy urlop wypoczynkowy (70 dni= 56 dni za rok 2015 i 14 dni za rok 2016 (ferie). Od 22 czerwca 2016 do 24 czerwca 2016 - powrót do szkoły. Od 25 czerwca 2016 do 31 sierpnia 2016 – urlop wypoczynkowy od 01 września 2016 do 31 sierpnia 2017 - urlop wychowawczy od 01 września 2017 powrót do pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe