Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor musi udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi, który został wybrany na radnego do powiatu? W aktualnych wyborach nauczyciel został wybrany na radnego do powiatu. Obecnie jest na urlopie ojcowskim do końca listopada. Podobno nie chce wrócić do pracy tylko wystąpić o urlop bezpłatny na cztery lata. Nie jest pracownikiem starostwa powiatowego, nie pełni tam funkcji kierowniczej. Uważa jednak, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. Czy ma rację?
Nauczycielowi udziela się urlopu bezpłatnego na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. W przypadku radnego, jeżeli został on wybrany do zarządu powiatu, należy udzielić urlopu bezpłatnego na podst. art. 17 ust. 2 KN: "Nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowisku kuratora oświaty oraz nauczyciele przechodzący do pracy w urzędach administracji rządowej, kuratoriach oświaty, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych, specjalistycznej jednostce nadzoru oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich oraz ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi na stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych oraz nauczyciele, z którymi został nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru na okres pełnienia funkcji z wyboru, otrzymują urlop bezpłatny na czas zajmowania tych stanowisk lub pełnienia tych funkcji."
Z radnymi wybranymi do zarządu nawiązywany jest stosunek pracy na podstawie wyboru.
Pełnienie tylko funkcji radnego nie obliguje do udzielenia urlopu bezpłatnego, ponieważ z nimi nie nawiązuje się w starostwie stosunku pracy.
Inne możliwości udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi daje art. 68 KN, zgodnie z którym nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Dziękuję za informację.
Chciałam jednak dopytać. Jak już wspominałam będąc nauczycielem w oddziale przedszkolnym od września 2019 zastępuję Dyrektora na okres do 30 czerwca 2020r. ( dyrektor przebywa na urlopie zdrowotnym)i na ten okres stałam się też nauczyciele, klasy 2. (do oddziału przedszkolnego na ten okres został zatrudniony nauczyciel). W odpowiedzi otrzymałam ,że w 2020 r. należy mi się urlop naliczony proporcjonalnie. A co z okresem wakacyjnym, kiedy przejdę ponownie na nauczyciela oddziału przedszkolnego? Czy też nalicz się proporcjonalnie ? Czy nabyłam prawo do wakacji? (1 stycznia byłam nauczycielem klasy 2 i zastępowałam dyrektora).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Maria
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z edukacji wczesnoszkolnej może w swoich klasach prowadzić język angielski? Jakie do tego są potrzebne kwalifikacje i jaka jest podstawa prawna?
- Nauczyciel Nauczania Wczesnoszkolnego chce się zwolnić z pracy, napisał wypowiedzenie za porozumieniem stron w dniu 01.02.2017 roku (dyrektor wyraził zgodę na zwolnienie). Wypowiedzenie musi obejmować trzy miesiące więc nauczyciel pracowałby do końca kwietnia 2017 roku. W dniu 06.02.2017 roku przyniósł zwolnienie lekarskie od dnia 06.02.2017 do dnia
17.02.2017 roku. Czy o te dni zwolnienia przedłuża się nauczyciela okres wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe