Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor powinien udzielić urlopu szkoleniowego z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycielowi, który samodzielnie zdecydował się na podjęcie dodatkowej nauki i rozpoczął studia podyplomowe?
Odpowiedzi należy szukać w Karcie Nauczyciela, rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania oraz Kodeksie pracy – tu zostały bowiem uregulowene kwestie związane z podnoszeniem kwalifikacji zarówno w przypadku, gdy nauczyciel podejmuje naukę na wniosek pracodawcy, jak i gdy sam decyduje się na podniesienie swoich kompetencji zawodowych.Przepisy regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych
Cytowane rozporządzenie nie reguluje zasad podnoszenia kwalifikacji nauczycieli bez skierowania pracodawcy, ani też nie reguluje zasad podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych. Zatem w przedmiotowym przypadku zastosowanie będą miały regulacje k.p.
Urlop szkoleniowy za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy
Przepisy k.p. nie wymagają skierowania pracodawcy na studia podyplomowe, ale aby mógł zostać pracownikowi udzielony urlop szkoleniowy, podnoszenie kwalifikacji przez pracownika powinno odbyć się albo:
- z inicjatywy pracodawcy,
- za jego zgodą.
Urlop szkoleniowy z własnej inicjatywy
Natomiast jeśli pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy, bez wyrażenia zgody przez pracodawcę, to pracownikowi nie przysługują jakiekolwiek świadczenia regulowane przepisami art. 1031 - 1035 k.p. – ani obligatoryjne ani fakultatywne. Dyrektorowi przedszkola nie przysługuje więc urlop szkoleniowy ani z mocy prawa, ani fakultatywny.
Wniosek o urlop bezpłatny lub zwolnienie bez prawa do wynagrodzenia
Dyrektor przedszkola może natomiast ubiegać się o:
- udzielenie urlopu bezpłatnego lub
- zwolnienia z całości lub z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
Pracodawca nie musi udzielić urlopu bezpłatnego lub zwolnienia bez prawa do wynagrodzenia
Wymiar urlopu bezpłatnego lub zwolnienia, o którym mowa, ustala pracodawca (tu: organ prowadzący) z pracownikiem (tu: dyrektor przedszkola), przy czym pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia takiego zwolnienia lub urlopu bezpłatnego
Wniosek do organu prowadzącego o zgodę na podnoszenie kwalifikacji
Poza tym możliwe jest zwrócenie się do organu prowadzącego będącego pracodawcą dyrektora przedszkola o wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.
Wyrażenie takiej zgody przez organ prowadzący umożliwi skorzystanie ze świadczeń przewidzianych k.p. w związku z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych, przy czym k.p. nie przewiduje udzielania urlopu szkoleniowego w związku z podnoszeniem kwalifikacji na studiach podyplomowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka mieści się w dwóch budynkach w 2 różnych miejscowościach. Jest to placówka całodobowa z kuchnią. Czy można przenieść pracownika obsługi- kuchni do pracy w tej drugiej placówce jeśli zachodzi taka konieczność? Czy pracownik musi wyrazić zgodę? Co w sytuacji kiedy nie wyrazi zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dzienne technikum zawodowe to szkoła wymieniona w art. 155 § 1 pkt 2 kodeksu pracy - czy art. 155 § 1 pkt 3?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy w czasie ferii szkolnych (w palcówce feryjnej) można nauczycielowi przyznać dodatek motywacyjny i nową stawkę zasadniczą? Wiąże się to z datą pisma do teczki osobowej nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada licencjat z germanistyki i magisterium z matematyki. Obecnie uczy matematyki (16 godz.) i języka niemieckiego (6 godz.). Jakie powinno być wynagrodzenia tego nauczyciela – ze stawki magisterskiej w całości czy proporcjonalnie do posiadanego wykształcenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kucharce odpowiedzialnej za przygotowanie obiadu dla dzieci szkolnych należy się darmowy( bezpłatny) obiad?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe