Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel posiada licencjat z germanistyki i magisterium z matematyki. Obecnie uczy matematyki (16 godz.) i języka niemieckiego (6 godz.). Jakie powinno być wynagrodzenia tego nauczyciela – ze stawki magisterskiej w całości czy proporcjonalnie do posiadanego wykształcenia?
W przypadku tytułu licencjata oraz magistra z przygotowaniem pedagogicznym obowiązują różne stawki wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od posiadanych kwalifikacji. Przepis ten nie rozstrzyga natomiast, czy należy je rozpatrywać w zależności od zajmowanego stanowiska lub prowadzonych zajęć. W związku z tym, że nauczyciel uczy obydwu języków na jednym stanowisku (tzw. nauczyciela przedmiotu szkoły danego typu), to wszystkie realizowane godziny raczej powinny być wynagradzane zgodnie z posiadanym najwyższym wykształceniem (tytułem magistra) niż proporcjonalnie do liczby godzin zajęć z różnymi tytułami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam ocenę pracy z 25.05.2018r wydana przez kuratora oświaty.ile będzie ważna ta ocena gdyż chciałabym w marcu lub w kwietniu stanąć do konkursu na dyrektora szkoły, gdyż moja szkola jest w likwidacji. Jaka jest podstawa prawna tej oceny
- Chcę pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo zmienić godziny pracy. Czy powinnam to zrobić wypowiedzeniem zmieniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura zmiany pensum nauczyciela w szkole niepublicznej? Jest to szkoła specjalna przysposabiająca do pracy o uprawnieniach szkoły publicznej z 18 na 30 godzin bezpośredniej pracy z uczniem. O jakie dokumenty powinnam się oprzeć? Jak powinna wyglądać nowa umowa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stronie http://bip.stawiski.pl/prawo.php?wiad=681 znajduje się załącznik: REGULAMIN w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Stawiski. W rozdziale II tegoż regulaminu zawarte są warunki przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego. Nie ma w nim żadnych kryteriów dotyczących sytuacji, kiedy to nauczycielowi nie przyznaje się dodatku motywacyjnego. Stąd pytanie: Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 2 miesiące może mieć zmniejszony lub ZAWIESZONY dodatek motywacyjny od 1 marca? Czy dodatek ten POWINIEN BYĆ zmniejszony? Czy można ZAWIESIĆ (obniżyć) dodatek nauczycielowi, który ma mniej niż 1/2 etatu w szkole (uzupełnia etat). Czy tego typu zapisy należy zawrzeć w szkolnym regulaminie przyznawania dodatków motywacyjnych? (czy taki regulamin powinien być w szkole?) Przypominam, że uchwale Rady Miejskiej nie ma żadnych zapisów dotyczących zmniejszania lub zawieszania dodatku. Czy jakiekolwiek zawieszanie dodatku jest sprzeczne z aktem prawa miejscowego?
- Od 1 września 2013 r. nasza szkoła została przekazana Stowarzyszeniu (art. 5 ust. 5g–5r ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Nadal jest placówką publiczną, a nauczyciele - zatrudnieni na Kodeksie Pracy. W związku z tym mam pytanie dotyczące osiągnięcia wieku emerytalnego jednego z pracowników naszej szkoły. Czy nauczycielowi ur. 26.09.1959 r. mającemu 31-letni staż pracy przysługuje świadczenie emerytalne? Dodam, że do 1.09.2013 r. ta osoba była zatrudniona na "Karcie Nauczyciela".
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe