Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może podpisywać umowy najmu (odpłatnego) sprzętu i pomieszczeń szkolnych z rodzicami uczniów? Czy dyrektor szkoły muzycznej I stopnia może z tego tytułu (odpłatnego wynajmu instrumentów szkolnych dla uczniów) gromadzić środki finansowe na WRD szkoły i dysponować nimi na zakupy, remonty i inne usługi? Do tej pory robiła to Rada Rodziców, jednak chyba niezgodnie z prawem, ponieważ RR nie jest właścicielem tego sprzętu i pomieszczeń szkolnych. Gdy zwrócono się do Rady Rodziców o przekazanie zgromadzonych z tego tytułu środków, ta odmówiła. Dotąd obowiązywało ustne porozumienie pomiędzy poprzednim dyrektorem szkoły a RR, że w razie potrzeby pieniądze z RR będą przelewane na konto szkoły zgodnie z potrzebami szkoły, jednak w chwili obecnej RR odmawia pomocy finansowej dla szkoły.
Dyrektor państwowej szkoły muzycznej może gromadzić środki na wyodrębnionym dla szkoły rachunku, o ile organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie takiego rachunku, gdyż wówczas dyrektor może przeznaczać środki z takiego rachunku na wydatki bieżące i majątkowe (np. organizację WRD, zakupy, remonty, itp.), zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 1870). Brak utworzenia takiego rachunku skutkuje obowiązkiem przekazania środków otrzymanych od rodziców z tytułu umowy najmu do organu prowadzącego, który może, ale nie musi następnie ich przekazać szkole na określone cele. W niepaństwowych szkołach zakres uprawnień dyrektora jest uzależniony od uzyskanych upoważnień, z których wynika, czy środki musi przekazać organu prowadzącemu, albo czy i w jaki sposób może nimi dysponować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu złożyła w lutym plan urlopu na 2016 rok. Zaplanowała sobie część urlopu wypoczynkowego od 19 września do 30 września 2016 roku- w trakcie trwania roku szkolnego. Organizacyjne wiąże się to z zastępstwem za nieobecnego nauczyciela i pociąga skutki finansowe. Chciałabym zapytać czy nauczyciel przedszkola może planować urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego i czy pracodawca jest zobowiązany mu go udzielić?
- Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
- Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
- Czy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, pobierającym emeryturę bez potrzeby rozwiązywania stosunku pracy (z racjii wieku po 55 roku życia, po 30 latach pracy, w tym przy tablicy)można rozwiązać stosunek pracy z art. 20 KN (w wyniku... zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe