Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
Od dnia 01.01.2018 r. art. 66 ust. 1 KN stanowi, że w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu m.in. urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop dla poratowania zdrowia w w przeważającej części był wykorzystywany w czasie, gdy art. 66 ust. 1 KN nie wymieniał go jako nieobecności w pracy uprawniającej do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego. W stanie prawnym przed dniem 01.01.2018 r. ugruntowane było stanowisko, że urlop dla poratowania zdrowia, przypadający w czasie ferii szkolnych, konsumował urlop wypoczynkowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r., I PR 7/88). W związku z tym można przyjąć, że za 2017 r. nie przysługuje urlop uzupełniający, zaś odnośnie części urlopu wykorzystanej w 2018 r. dopiero po dniu 31 sierpnia 2018 r. możliwe będzie dokonanie oceny, czy za 2018 r. nauczyciel nabędzie to prawo, gdy w okresie ferii letnich nie wykorzysta w naturze co najmniej 56 dni kalendarzowych (art. 66 ust. 1 KN). Można również przyjąć interpretację korzystną dla nauczyciela, że również za 2017 r. przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni (8 tygodni pomniejszonych o 2 tygodnie urlopu wykorzystanego w ferie zimowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał często na zwolnieniach lekarskich tj. od 1 września 2017 r. było to zawsze zwolnienie minimum 12-dniowie i były 4 okresy niezdolności do pracy - razem 52 dni. 18 grudnia na dzień przed zakończeniem kolejnego zwolnienia lekarskiego wystawiłam skierowanie na kontrolne badanie medycyny pracy w związku z częstymi, dezorganizującymi działalność szkoły, nieobecnościami w pracy nauczyciela, Sekretarz szkoły wykonał telefon do nauczyciela i poinformował, że zostało wystawione skierowanie na badania kontrolne i prosimy o umówienie się na badanie medycyny pracy. Po kilku kilkunastu minutach nauczyciel oddzwonił i przekazał wiadomość, że nie pójdzie na badania, bo: idzie na urlop dla poratowania zdrowia. 20 grudnia przedstawił wniosek o urlop dla poratowania zdrowia z wsteczną datą na orzeczeniu tj. 11 grudnia. Wcześniej nie informował o takim orzeczeniu. Dyrektor szkoły podtrzymał swoją decyzję o skierowaniu nauczyciela na kontrolne badanie lekarskie. Czy dyrektor w takiej sytuacji może odmówić udzielenia urlopu? Czy dyrektor powinien złożyć w tej kwestii odwołanie - zgodnie z prawem ma na to 14 dni od daty otrzymania orzeczenia? Jak powinno wyglądać takie odwołanie? We wniosku i orzeczeniu okres urlopu powinien rozpocząć się 27 grudnia, a więc jeśli dyrektor złoży w ustawowym terminie odwołanie do lekarza, to czy powinien udzielić tego urlopu, a potem, po rozpatrzeniu odwołania, zdecydować, co robić dalej czy może udzielić urlopu i żądać w tym czasie dostarczenia badań medycyny pracy, na które sam skierował nauczyciela? Nadmienię, że od września dyrektor dostał dwie prośby od dyrektorów innych szkół o przeniesienie służbowe nauczyciela, z których dyrektorzy wycofywali się, a działo się to zwykle na zwolnieniu lekarskim nauczyciela. Prośby te oznaczały, że nauczyciel nie ma kłopotów zdrowotnych i chce zmienić pracę,
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września chcę zatrudnić nauczyciela dyplomowanego z tej samej gminy na czas nieokreślony i na pełny etat. Czy może być to porozumienie stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozwiązać sprawę wynagrodzenia dla nauczyciela za 3 dniową wycieczkę klasową,czy wyjazd na " Zieloną szkołę"? Jakie są podstawy prawne do tych uregulowań?
- Nauczyciel przedszkola jest na etacie 25/25. Od września będzie miał etat w wymiarze 24/25. Jeżeli będzie chciał odejść na emeryturę na swój wniosek to jaką należy wypłacić jej odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wróciła do pracy po długotrwałej chorobie i urlopie rodzicielskim. Rozpoczęła pracę 1 września i w tym samym dniu złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień dyplomowanego. 2. września otrzymała decyzję o ustaleniu długości stażu do 31 maja 2019 r. Następnie poprosiła o uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 tygodni trwający od 5 września do 13 listopada. W jaki sposób należy przedłużyć staż ww. nauczycielce. Co zrobić, gdy zakończenie stażu przypada w trakcie wakacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe