Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektorem szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej (LO)może być nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego? Nauczycielka, od lat pracująca w szkole ucząca języka polskiego ( ukończone odpowiednie studia plus uprawnienia pedagogiczne)ma zostać od września dyrektorem szkoły. Nauczycielka nie posiada stopnia awansu zawodowego gdyż nigdy o niego nie zabiegała.Czy prawo oświatowe dopuszcza taką sytuacje. Staż pracy to 25 lat
Dyrektorem niepublicznej szkoły lub przedszkola może być nauczyciel, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego. Kolejne stopnie awansu może uzyskiwać w czasie zatrudnienia w swojej placówce.
Na podstawie art. 91b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) Karty Nauczyciela, do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie m.in. przepisy art. 9–9i Karty Nauczyciela, czyli dotyczące awansu zawodowego.
O tym, jakie doświadczenie zawodowe (w tym stopień awansu) powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora w niepublicznej jednostce oświatowej, decyduje organ prowadzący. Nie obowiązuje tu zasada dotycząca dyrektorów zatrudnianych w publicznych placówkach, że nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze musi posiadać co najmniej stopień nauczyciela mianowanego.
Dyrektor, który jest nauczycielem, ale nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, a jest zatrudniony co najmniej na pół etatu, z dniem nawiązania stosunku pracy w niepublicznej jednostce oświatowej rozpoczyna przygotowanie zawodowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor zobowiązany jest w każdym roku szkolnym, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego, ustalić długość przerw międzylekcyjnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zwolnienie z WF ucznia jest decyzją administracyjną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy już na rok szkolny 2016/17 w sierpniu Kurator zgodnie z art. 31.ust. 1 pkt 10 b opiniuje arkusz organizacji czy dopiero od września 2016 r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przyjmowanie dziecka z zagranicy do szkoły. Obecnie mieszka w obwodzie szkoły. Jest to Ukrainiec, którego rodzice mają legalną pracę. Jak to wygląda od strony prawnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej sprawie. Nauczyciele z mojej szkoły chcą zorganizować 3-dniowy wypoczynek zimowy w czasie ferii dla dzieci ze szkoły. Organizatorem wypoczynku miałaby być szkoła. Nauczyciele są w tym czasie na urlopie, który wynika z Karty Nauczyciela. Jak najlepiej byłoby to zorganizować, żeby było zgodnie z przepisami? Czy w ogóle jest to możliwe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe