Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zwolnienie z WF ucznia jest decyzją administracyjną?
Stosownie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373), dyrektor szkoły zwalnia ucznia z:
1) wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii;
2) realizacji zajęć wychowania fizycznego lub informatyki na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
Natomiast przepis § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia stanowi, że jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji powyższych zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona". Przepisy rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych nie wskazują, że zwolnienie z zajęć z wychowania fizycznego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Dyrektor szkoły nie jest organem administracyjnym, wobec których istnieje domniemanie, że funkcjonują w reżimie kodeksu postępowania administracyjnego. Dyrektor szkoły jest uprawniony do wydania decyzji administracyjnej tylko wtedy, gdy przepisy prawa oświatowego wprost wyposażają go w takie umocowanie. Tak jest w przypadku skreślenia z listy uczniów. Zgodnie z art. 68 ust. 4 ustawy 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082) dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić. Zgodnie natomiast z art. 37 ust. 1 Prawa oświatowego na wniosek rodziców dyrektor odpowiednio publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.
Reasumując, zwolnienie ucznia z zajęć z wychowania fizycznego nie następuje w drodze decyzji administracyjnej, a jest formą realizacji uprawnień dyrektora szkoły w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego również w dodatkowym terminie, w związku z czym otrzymuje na świadectwie wpis nieklasyfikowany, czy uczeń nieklasyfikowany może zdawać egzamin poprawkowy lub czy może zostać promowany warunkowo (nie korzystał z tej możliwości).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jakim stopniu obowiązują szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej przepisy wynikające z z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach? Czy część zajęć (poza orzeczeniami i opiniami) np. zajęcia z logopedą mogą być w takiej placówce płatne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica od 8 maja do końca roku szkolnego jest zwolniona z zajęć wychowania fizycznego. Ma oceny za wcześniejszy okres. Czy na świadectwie powinna mieć ocenę za 8 miesięcy czy adnotację "zwolniona"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor Liceum Ogólnokształcącego ( dla młodzieży) może przyjąć do szkoły ucznia, który uzyskał promocję do klasy trzeciej w czteroletnim technikum. Jeżeli tak to do której klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany należy wprowadzić w statucie szkoły od 1 września 2018 roku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe