Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dziecko pięcioletnie (obwód mojej szkoły) od 1.09.2011r może realizować roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu niepublicznym? W mojej szkole podstawowej jest oddział przedszkolny.
Tak, może.
Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.)
Art. 14b. 1. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi, o którym mowa w art. 14 ust. 3, są obowiązani do:
1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej;
2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia;
3) informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji tego obowiązku spełnianego w sposób określony w art. 16 ust. 5b;
4) zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 16 ust. 8 - w przypadku dziecka realizującego obowiązek poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego.
2. Kontrolowanie spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka.
3. Dyrektorzy publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne, są obowiązani powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym oraz o zmianach w tym zakresie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W tym roku kończy mi się kadencja na dyrektora publicznego przedszkola. Konkurs zaplanowany jest na maj 2024 r. Przystępuję do konkursu, ale może być różnie. Tworząc arkusz organizacyjny (marzec – kwiecień) na nowy rok przedszkolny 2024/2025 powinnam zostawić wakat w razie jak nie zostanę dyrektorem. Nie wiem jak mam to zrobić jeśli wszyscy nauczyciele pracują i zatrudnieni są na czas nieokreślony.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Gminy w roku 1999 utworzyła jednostkę pod nazwą Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola, następnie w roku 2005 r. podjęto uchwałę w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkoły Podstawowej i Przedszkola - nadano wówczas imię Jana Pawła II. Czy w nazwie - Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole powinno używać się imienia Jana Pawła II np. Szkoła Podstawowa im. Iana Pawła II, Przedszkole im. Jana Pawła II?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor przedszkola niepublicznego zwracam się z zapytaniem. Czy na dziecko 6-letnie spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przysługuje taka sama czy może wyższa kwota dotacji niż na dzieci młodsze (od 2,5-5)? Mam również pytanie dotyczące podatku od nieruchomości. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest własnością moją i męża. Całość budynku jest wykorzystywana do celów związanych z działalnością przedszkola, nie dzieje się tutaj nic innego. Budynek ma w sumie 300 m2 powierzchni. Urząd Gminy oczekuje zapłaty podatku od połowy budynku, czyli za 150 m, ponieważ w połowie budynek jest własnością męża, który nie ma nic wspólnego z działalnością przedszkola. Ja jako dyrektor przedszkola i właściciel zostałam zwolniona, ale tylko w połowie. Chcę zaznaczyć, że nie wynajmuję budynku od męża na potrzeby prowadzenia działalności. Czy takie podejście Urzędu Gminy jest słuszne? Z tego, co mi wiadomo placówki oświatowe ze względu na prowadzoną działalność są zwolnione z podatku od nieruchomości. Chcę zaznaczyć, że do roku 2020 tego podatku nie płaciłam, ponieważ Urząd tego nie wymagał.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel dłużej choruje, a nie ma możliwości prowadzenia stałych zastępstw, za niego - tylko doraźnie, czy może swoje lekcje nadrobić z całą klasą na swoich zajęciach karcianych? Bardzo proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest okres archiwizacji dokumentów w przedszkolu publicznym i niepublicznym? Proszę o podanie podziału na kategorie dokumentów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe