Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jako dyrektor przedszkola niepublicznego zwracam się z zapytaniem. Czy na dziecko 6-letnie spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przysługuje taka sama czy może wyższa kwota dotacji niż na dzieci młodsze (od 2,5-5)? Mam również pytanie dotyczące podatku od nieruchomości. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest własnością moją i męża. Całość budynku jest wykorzystywana do celów związanych z działalnością przedszkola, nie dzieje się tutaj nic innego. Budynek ma w sumie 300 m2 powierzchni. Urząd Gminy oczekuje zapłaty podatku od połowy budynku, czyli za 150 m, ponieważ w połowie budynek jest własnością męża, który nie ma nic wspólnego z działalnością przedszkola. Ja jako dyrektor przedszkola i właściciel zostałam zwolniona, ale tylko w połowie. Chcę zaznaczyć, że nie wynajmuję budynku od męża na potrzeby prowadzenia działalności. Czy takie podejście Urzędu Gminy jest słuszne? Z tego, co mi wiadomo placówki oświatowe ze względu na prowadzoną działalność są zwolnione z podatku od nieruchomości. Chcę zaznaczyć, że do roku 2020 tego podatku nie płaciłam, ponieważ Urząd tego nie wymagał.
proszę o informację w tej sprawie.
Na dziecko spełniające obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego nie przysługuje dotacja wyższa niż na młodsze dzieci, ponieważ na każdego przedszkolaka jest ona naliczana w wysokości podstawowej kwoty dotacji, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17.
Ze zwolnienia od podatku od nieruchomości korzysta jedynie osoba fizyczna prowadząca niepubliczne przedszkole, ponieważ ma ono charakter podmiotowy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1170). W orzecznictwie podkreśla się, że zwolnienie to nie dotyczy innych osób, w tym współwłaściciela nieruchomości nieprowadzącego jednostki oświatowej - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2009 r. (II FSK 41/08) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2017 r. (II FSK 1088/17). Z tego względu zasadne jest twierdzenie urzędu gminy, że drugi małżonek posiadający udział wynoszący ½ we współwłasności nieruchomości z tego zwolnienia nie korzysta, ponieważ nie jest organem prowadzącym niepubliczne przedszkole. Nie ma więc znaczenia okoliczność, że cała nieruchomość jest wykorzystywana na cele oświatowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie dyrektor może podjąć decyzję o powrocie dziecka do przedszkola?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczne przedszkole w budynku szkoły. W ten sposób realizowane jest zadanie własne gminy, gdyż nie posiada ona swoich placówek wychowania przedszkolnego. Czy w takim przypadku zgodnie z art. 6.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych placówka prowadzona przez osobę fizyczną może być zwolniona z opłaty za wynajęcie pomieszczeń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z planowanym rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego szkoła jako dni wolne będzie ustalała np. rekolekcje, dzień sprawdzianu w klasie VI dla pozostałych uczniów szkoły, egzaminu gimnazjalnego klas III dla pozostałych uczniów szkoły? Czy te dni są odgórnie wolne dla uczniów, a dyrektor powinien ustalić inne dni wolne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony np. 5/18, 9/18 etatu należy się odprawa pieniężna w wyniku rozwiązania stosunku pracy z powodu zmian organizacyjnych szkoły powodujących zmniejszenie liczby oddziałów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy związek zawodowy, który opiniował arkusz organizacyjny (w kwietniu) może sprawdzić w KO, czy jego opinia została dołączona do w/w dokumentu przez organ prowadzący?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe