Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy fizjoterapeuta prowadzący własną działalność gospodarczą, może być zatrudniony w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem? Fizjoterapeuta posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1213 ze zm.) fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, którego zadaniem i celem jest odpowiednia diagnostyka i nieinwazyjne leczenie schorzeń związanych głównie z układem ruchu, zatem jego zatrudnienie w przedszkolu publicznym nie wymaga zastosowania wymogów art. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.).
Fizjoterapeuta może realizować zadania w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem prowadząc własną działalność gospodarczą (wystawia fakturę za zrealizowane zadania), nie dotyczy go w tym przypadku wymóg posiadania uprawnień pedagogicznych.
Jednak przed powierzeniem zadań należy sprawdzić, czy posiada prawo wykonywania zawodu oraz spełnia wymogi wynikające ze Standardów ochrony małoletnich w zakresie zatrudniania pracowników niepedagogicznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy na zastępstwo wychowawcę w internacie od dnia 06.11.2015r do 29.01.2016r. Później od dnia 12.02.2016 r. do dnia 24.06.2016 r. pracowała również na zastępstwo innego wychowawcy. Od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. została zatrudniona również na zastępstwo. Proszę o radę, za które okresy powinniśmy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne "13"?
- Poproszę o wzór protokołu zdawczo-odbiorczego sekretariatu. Nastąpiła zmiana na stanowisku sekretarza szkoły. Proszę o wyjaśnienie z czego sekretarz ma się rozliczyć? (odchodzi na emeryturę).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy asystent ucznia niepełnosprawnego w szkole, może być zatrudniony na umowę na czas określony dłużej a niżeli zgodne z KP 33 miesiące. Informuję,że 33 miesiące zatrudnienia na czas określony mija 22 listopada 2018 roku a w umowie z 01.09.2016 roku jest zapis, że asystent będzie zatrudniony do dnia ukończenia nauki przez dziecko niepełnosprawne w naszej szkole. Czy są jakiekolwiek odstępstwa w uzasadnionych przypadkach by można było przekroczyć zatrudnienie na umowę na czas określony a niżeli zgodne z kp 33 miesiące? Jeżeli jest takie odstępstwo to bardzo proszę o informację i podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy asystent nauczyciela może być zatrudniony w szkole dłużej niż rok szkolny- do 21 czerwca, np. do 30 czerwca bądź dłużej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe