Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Za 2021 r. nauczyciel nie jest uprawniony do urlopu uzupełniającego, a więc nie ma podstawy prawnej do udzielenia urlopu przed feriami letnimi. Ponadto nietrafnie przyjęto...

PORADA PRAWNA

14 maja 2021 Inne

Czy i kto może udzielić 2 tygodni urlopu uzupełniającego za tok szkolny 2020/2021 przed upływem 31 sierpnia? Nauczyciel przebywał na zwolnieniu w okresie 20.10.2019 – 18.04.2020. Wykorzystał urlop dla poratowania zdrowia w okresie 19.04.2020 do 18.04.2021. Przebywa na urlopie uzupełniającym za rok 2019/2020 w okresie od 19.04 2021 do 13 czerwca 2021. Za urlopowanego nauczyciela pracuje inny na zastępstwie do jego powrotu, Za rok 2020/2021 urlopowanemu nauczycielowi przysługują jeszcze 2 tygodnie do wykorzystania po 31 sierpnia, a jego powrót 14 czerwca spowoduje konieczność powrotu na zajmowane stanowisko i zadania takie jak wystawienie uczniom ocen z języka polskiego na tydzień przed radą pedagogiczną. Organizacyjnie to zmiana arkusza organizacji szkoły, zmiany umów o pracę z 2 nauczycieli (polonista + bibliotekarz), natomiast zastępujący nauczyciel zostanie bez pracy. Ponadto wykorzystując urlop uzupełniający w nowym roku szkolnym, powracający nauczyciel niepotrzebnie zdezorganizuje pracę szkoły. W związku z tym jest możliwe udzielenie urlopu przed wakacjami tak wyjątkowej sytuacji?

Za 2021 r. nauczyciel nie jest uprawniony do urlopu uzupełniającego, a więc nie ma podstawy prawnej do udzielenia urlopu przed feriami letnimi. Ponadto nietrafnie przyjęto również rozliczanie urlopu w latach szkolnych, zamiast kalendarzowych. Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., nauczyciel nabywa prawo do urlopu w roku kalendarzowym, a więc w dniu 1 stycznia; w danym roku kalendarzowym powinien korzystać z urlopu w okresie ferii zimowych oraz letnich (art. 64 ust. 1 KN). Jeśli nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Za 2020 r. Nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni, ponieważ w okresie ferii zimowych był na zwolnieniu lekarski, a w czasie ferii letnich – na urlopie dla poratowania zdrowia. Urlop ten został udzielony w całości w wymiarze 56 dni od 19 kwietnia do 13 czerwca 2021 r. Z kolei za 2021 r. obecnie nauczycielowi nie przysługuje urlop uzupełniający, ponieważ dopiero w dniu 1 września 2021 r. będzie możliwe stwierdzenie, czy łącznie w czasie ferii zimowych i letnich nauczyciel nie wykorzysta co najmniej 56 dni bieżącego urlopu z przyczyn wymienionych w art. 66 ust. 1 KN, co może nastąpić w całości w czasie ferii letnich. Innymi słowy, za czas urlopu zdrowotnego w czasie ferii zimowych nie przysługuje urlop uzupełniający, skoro minimum 56 dni urlopu za dany rok nauczyciel może wybrać w naturze w tym samym roku w czasie ferii letnich. Nauczyciel nie ma więc do wykorzystania 2 tygodni urlopu uzupełniającego za 2021 r. i nie ma podstawy prawnej do udzielenia nauczycielowi dalszego urlopu wypoczynkowego po dniu 13 czerwca i przed dniem 26 czerwca 2021 r. Udzielenie płatnego urlopu bez podstawy prawnej narazi dyrektora na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 289 ze zm.). Chybione jest twierdzenie, że „powracający nauczyciel niepotrzebnie zdezorganizuje pracę szkoły”. Dyrektor powinien był prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela i uwzględnić w arkuszu organizacji szkoły (i w treściach umów o pracę pozostałych nauczycieli) jego powrót do pracy najpóźniej od dnia 14 czerwca 2021 r., ponieważ okoliczności te były znane już w kwietniu 2020 r., a więc już na etapie opracowywania projektu arkusza organizacji szkoły na bieżący rok szkolny. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT