Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jako pracodawca mam obowiązek udzielania urlopu pracownikom obsługi na wyjazd do sanatorium? Część załogi często korzysta z takich wyjazdów w ramach urlopu wypoczynkowego. Dezorganizuje to pracę placówki, bo osoby, które pozostaję muszą wykonywać pracę również za osoby nieobecne. Brak środków finansowych uniemożliwia wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Proszę o podanie podstawy prawnej prawidłowych działań w takiej sytuacji?
Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego w celu wyjazdu pracownika do sanatorium.
Kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych pracowników niepedagogicznych reguluje kodeks pracy.
art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672. (urlop na żądanie)
§ 11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
Art. 164. § 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Jeżeli więc w zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów, urlopów tych udziela się zgodnie z tym planem. W przypadku, gdy w zakładzie pracy nie tworzy się planu urlopów, pracodawca ustala terminy urlopów po porozumieniu z pracownikami, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - czyli zarówno potrzeby pracowników, jak i pracodawcy. Przesunięcie urlopu wypoczynkowego z powodów wymienionych powyzej, może nastąpić, ale nie musi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka oddziału przedszkolnego od września 2016 będzie przebywała na urlopie macierzyńskim. W związku z tym chciałbym na okres od września 2016 do 31.08 2017 r. powierzyć obowiązki nauczyciela oddziału przedszkolnego nauczycielce, która zatrudniona jest w nauczaniu zintegrowanym. Jakie muszę dopełnić formalności, aby wszystko było zgodne z literą prawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Chciałabym zatrudnić główną księgową w placówce oświatowej nie organizując konkursu.
Zgodnie z prawem można dokonać przeniesienia pracownika z innej placówki za porozumieniem stron.
Pracownik który ma być przeniesiony posiada odpowiednie wykształcenie ale ma 2 lata pracy w księgowości.
Pytanie. Czy można przenieść takiego pracownika zgodnie z wewnętrznymi przepisami czy musi mieć obowiązkowo minimum 3 lata pracy w księgowości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Nauczyciel uczy w jednej gminie w 3 szkołach. W każdej szkole ma po 6 godzin. Czy można mu dać jedną umowę z uzupełnieniem etatu? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozwiązać problem z nagrodą jubileuszową? Czy należy nadpłacić pracownicy nagrodę za 40 lat pracy (zaplanować w budżecie na następny rok i wypłacić w 2014), a następnie w 2015 kolejną nagrodę – 45 lat pracy. Czy należy zastosować inne rozwiązanie.
Pracownica na stanowisku sprzątaczki została zatrudniona w naszej szkole 01.09.1984. Osoba odpowiedzialna wówczas za dokumenty pracownicze obliczyła staż pracy na podstawie dostarczonych przez sprzątaczkę dokumentów.
W aktach osobowych stwierdzono dokumenty potwierdzające przyznanie dwóch nagród jubileuszowych: tj. w 2007r za 30 lat pracy i w 2012 za 35 lat pracy, potwierdzeń wcześniejszych nagród w aktach osobowych brak, ale z pewnością zostały wypłacone.
We wrześniu tego roku, pracownica zwróciła się do nas z zapytaniem dlaczego nagroda jubileuszowa w 2012 dotyczyła 35 lat pracy skoro ona od 1970r tj. od rozpoczęcia nauki w szkole zawodowej miała ciągłość zatrudnienia.
Przeanalizowano ponownie dokumenty i stwierdzono, że w momencie zatrudnienia tj. we wrześniu 1984 pracownica dostarczyła:
• Świadectwo ukończenia szkoły zawodowej – uk. 24.06.1972 – szkoła dwuletnia
• Zaświadczenie z zakładu pracy za okres 01.09.1970–31.07.1980 (w tym szkoła zawodowa)
• Świadectwo pracy za okres 01.08.1980–31.08.1984 ( z adnotacją urlop wychowawczy od 30.09.1981 do 29.09.1984).
Obecnie, tj. we wrześniu tego roku pracownica uzupełniła świadectwo pracy za okres 01.09.1970–31.07.1980, świadectwo pracy wystawione 06.08.2001 (w 1984 r. dostarczono zaświadczenie).
Małgorzata Wachowska
- dyrektor szkoły
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe