Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeśli w trakcie roku szkolnego nauczyciel wróci z urlopu dla poratowania zdrowia, przysługuje mu uzupełniający urlop wypoczynkowy? Czy w takiej sytuacji należy udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego lub wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
W placówce feryjnej zasadą jest, że urlop dla poratowania zdrowia konsumuje urlop wypoczynkowy. Jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia podczas ferii letnich, to po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje mu za ten okres uzupełniający urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego, ponieważ podczas urlopu zdrowotnego miał już możliwość odpoczynku.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w placówce feryjnej
Na podstawie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (dalej: KN) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Kiedy przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego?
Prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze nie większym niż 8 tygodni w roku nabywa nauczyciel, który nie wykorzystał urlopu z przyczyn wymienionych w art. 66 ust. 1 KN:
niezdolność do pracy wywołana chorobą;
niezdolność do pracy wywołana odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną;
urlop macierzyński;
dodatkowy urlopu macierzyński;
urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
urlop ojcowski;
urlop rodzicielski;
odbywanie ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Urlop dla poratowania zdrowia nie uprawnia do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego
Oznacza to, że nie każda usprawiedliwiona nieobecność w pracy w okresie ferii uprawnia nauczyciela do uzupełniającego urlopu, a urlop dla poratowania zdrowia nie jest żadną z okoliczności wymienionych w art. 66 ust. 1 KN.
Cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są takie same
Potwierdza to wyrok z 10 lutego 1988 r. (sygn.: III PZP 4/88). Sąd Najwyższy stwierdził, że cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym okresie, gdyż prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego.
A zatem nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia podczas ferii letnich i wróci do pracy, nie przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego, ponieważ podczas urlopu zdrowotnego miał już możliwość odpoczynku.
Rozwiązanie pracy lub wygaśniecie stosunku pracy uprawnia do ekwiwalentu
Tylko w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni, jak zapisano w art. 66 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- Witam, mam pytanie - czy organ prowadzący (gmina) może skrócić kadencje dyrektora tworząc zespół szkół? Jestem dyrektorem szkoły, mam powołanie aktualne do 2014 roku. Organ prowadzący zamierza połączyć szkołę podstawową z gimnazjum i ogłosić konkurs na dyrektora zespołu szkół od 2012. Czy ma do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący doradztwo zawodowe 10 godzin dla kl. VII może być zatrudniony na umowę zlecenie? Jaka forma jest najwłaściwsza?
- Nauczycielowi powierzono funkcję pełnienia obowiązków dyrektora szkoły do końca lutego 2020 r.
Do kiedy nauczyciel powinien poinformować organ prowadzący, że nie będzie ubiegał się o piastowanie takiego stanowiska?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1.09.17 będzie miał przepracowane 35 lat; ma 58 lat. Skierował wniosek do ZUSu z pytaniem czy może przejść na emeryturę. Oczekuje na odpowiedź. W tym czasie dyrektor przygotowuje arkusz i wykluczył już tego nauczyciela, nie zawarł go w arkuszu, tylko inną osobę na jego stanowisko. Co się stanie w przypadku, gdy nauczyciel starający się o emeryturę otrzyma z ZUSu odmowę i będzie chciał wrócić na swoje stanowisko pracy, a dyrektor zaplanował już w arkuszu, który wkrótce zaakceptuje organ prowadzący, inną osobę?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe