Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do 9 listopada to przysługuje mu odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 1 listopada?
Tak. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w czasie, gdy święto wypada w sobotę, nie ma znaczenia dla tego prawa. Kodeks Pracy określa ogólne zasady rozliczania czasu pracy, w tym m.in. reguluje sytuację, gdy święto przypada w dzień inny niż niedziela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde tak przypadające święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. w listopadzie pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze - 8 godzin dziennie, powinien przepracować 160 godzin (20 dni po 8 godzin). Jednak w tym miesiącu występują 2 święta, które obniżają czas pracy o 8 godzin każde: 1 listopada i 11 listopada. Pracownik powinien zatem przepracować w listopadzie nie 160 a 144 godziny. Z godzinami za 11 listopada nie ma problemu, bo pracownik po prostu nie przychodzi do pracy, natomiast godziny z 1 listopada trzeba odjąć w jakimś innym dniu, ponieważ święto przypadające w sobotę fizycznie nie pomniejszy wymiaru czasu pracy obowiązujacego w listopadzie.
Pracownikowi, który był nieobecny w pracy z powodu choroby do 9 listopada dodatkowo należy obniżyć wymiar czasu pracy w listopadzie o 40 godzin (zakładając, że to pełnoetatowiec) za pierwszy tydzień miesiąca. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega bowiem obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Od 1 do 9 listopada miał do przepracowania 5 dni (od 3 do 7).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 lutego zostałam dyrektorem nowego przedszkola 2-oddziałowego. Jestem zatrudniona jako nauczyciel w tej placówce oraz dyrektor na 4,5 lat. Czy mogę zatrudnić jednego z nauczycieli na zastępstwo na czas pełnienia stanowiska dyrektora? Jak mam to zrobić, aby po wygaśnięciu powołania na dyrektora powrócić na miejsce pracy nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi obsługi - woźna, która zatrudniona jest na 3/4 etatu można udzielić urlopu w godzinowym wymiarze? Czy jest możliwość skrócenia pracy, tj. 4 godziny w pracy i 2 godziny urlopu? W jaki sposób rozliczyć czas?
Jak interpretować art. 154 pkt 4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik obsługi, który bierze odbiór za 6 stycznia musi odebrać dzień wolny w styczniu, czy może później? Czy pisze podanie o urlop, czy o odbiór dnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego może go przerwać na własną prośbę i wrócić do pracy na 14 dni, a następnie kontynuować ten urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę specjalną, ze specjalnością resocjalizacja i posiadająca przygotowanie pedagogiczne może pracować jako pedagog specjalny w punkcie przedszkolnym dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe