Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi obsługi - woźna, która zatrudniona jest na 3/4 etatu można udzielić urlopu w godzinowym wymiarze? Czy jest możliwość skrócenia pracy, tj. 4 godziny w pracy i 2 godziny urlopu? W jaki sposób rozliczyć czas? Jak interpretować art. 154 pkt 4?
Urlop na część dnia może zostać udzielony tylko raz w roku. Zasadą jest udzielanie urlopu w pełnych dniach, czyli w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), a wyjątkowo udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 1542 § 4 KP). Przepis ten nie podlega wykładni rozszerzającej i nie może zmieniać generalnej zasady korzystania z urlopu w pełnych dniach, skoro urlop może objąć część dnia tylko jeśli harmonogram czasu pracy pracownika jest taki, że po wybraniu z puli godzin urlopu na dany rok pełnych dni pozostaje mniejsza godzin niż jeden dzień roboczy. Niedopuszczalne jest więc stałe udzielanie urlopu po 4 godziny pracy i praca w tych samych dniach po 2 godziny. Pracownik zatrudniony na ¾ etatu ma tygodniowo do przepracowania 30 dni; jeśli pracuje 5 dni w tygodniu po 6 godzin (na co wskazuje treść pytania) to każdy pełny dzień urlopu obejmuje 6 godzin. Rocznie pracownik z co najmniej 10 -letnim stażem ma do wykorzystania urlop w wymiarze: ¾ etatu * 26 dni = 19,5 dni, zaokrąglonych do 20 dni * 8 godzin = 160 godzin rocznie (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2, art. 1542 § 2 KP). Przy harmonogramie czasu pracy obejmującym 5 dni po 6 godzin, urlop w roku kalendarzowym musi objąć 26 dni po 6 godzin i tylko w jednym dniu 4 godziny urlopu i 2 godziny pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor wygrał konkurs w kwietniu. Kiedy może powołać wicedyrektora? Czy musi czekać aż do 1 września 2018 roku? Czy może wszystkie procedury związane z powołaniem wicedyrektora rozpocząć już w maju i zakończyć w czerwcu?
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2011 roku nauczyciel został służbowo przeniesiony do naszej szkoły. W momencie przeniesienia nie sprawdzaliśmy dokumentów (świadectw pracy) znajdujących się w teczce akt osobowych.
Wysokość dodatku stażowego przyjęta została w wysokości wyliczonej przez ostatni zakład pracy.
Obecnie (lipiec 2018) dokonano kontroli akt osobowych celem ustalenia lat pracy do Nagrody Jubileuszowej. Stwierdzono zaniżenie wysokości dodatku za wysługę lat pracy.
Ile lat wstecz należy dokonać korekty wypłaconego dodatku za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- W bieżącym roku szkolnym 2021/22 otrzymałam informację od pani dyrektor, że zastępstwa doraźne wszystkich nauczycieli należy rozliczać wg wymiaru godzin zawartego w aneksie. Od pracownika otrzymałam następujące wyjaśnienie: „W związku z tym, iż zmieniła się interpretacja odnośnie wypłacania za godziny zastępstw doraźnych informuję, że stawki za zastępstwa doraźne jak i godziny ponadwymiarowe są zgodne z pensum nauczyciela”. Zaznaczam, że rada miejska żadnej stosownej uchwały nie podjęła. Bardzo proszę o interpretację prawną zaistniałej sytuacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe