Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy kursy kwalifikacyjne "Terapia pedagogiczna" - 270 godz.i "Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki dla nauczycieli i wychowawców placówek dla dzieci upośledzonych umysłowo" - 270 godz., który daje kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie,czy po zmianie przepisów upoważniają do pracy z uczniem z Autyzmem i z Zespołem Aspergera w szkole podstawowej?
Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki nadaje pełne kwalifikacje wyłącznie do pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz w stopniu głębokim. Zatem, jeśli uczeń autystyczny, w tym z zespołem Aspergera ma dodatkowe rozpoznanie niepełnosprawności intelektualnej (czyli ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną) - to powinien z nim pracować, np. prowadząc zajęcia rewalidacyjne nauczyciel po oligofrenopedagogice. Jeśli uczeń jest w normie intelektualnej – to tenże nauczyciel nie może z nim prowadzić rewalidacji. Może natomiast – bo ma takie kwalifikacje po kursie terapii pedagogicznej – prowadzić z tym uczniem zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Oczywiście o ile, Zespół na podstawie wielospecjalistycznej oceny poziomu jego funkcjonowania oraz wskazań zawartych w orzeczeniu, uzna, że należy uczniowi przyznać tę formę pomocy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi stażyście z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionemu w niepełnym wymiarze (6/18) bez dodatków do wynagrodzenia należy zmienić wysokość wynagrodzenia zasadniczego na 3010 zł, czy też należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci dodatku wyrównawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące kwalifikacje: mgr pedagogika specjalność logopedia, studia podyplomowe oligofrenopedagogikii, neurologopedii, surdopedagogikii i terapii pedagogicznej, może być zatrudniony jako nauczyciel i wychowawca klasy pierwszej w szkole podstawowej specjalnej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o odpowiedź w następującej kwestii: nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na zasiłku rehabilitacyjnym, a następnie uzupełniał urlop wypoczynkowy. Zatrudnienie na zastępstwo trwało od 01.09.2009r. do 04.02.2010r.Nauczycielowi wypłacono "trzynastkę" tylko za rok 2009.Proszę mi odpowiedzieć czy nauczycielowi temu należy się również "trzynastka" za rok 2010? Jeżeli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące urlopu dodatkowego dla nauczycieli z orzeczeniem o niepełnosprawności - stopień znaczny, a druga osoba stopień umiarkowany. Przedszkole niepubliczne, zatrudnienie w oparciu o kodeks pracy. Czy wykorzystując 10 dni roboczych (z 14 przysługujących) na turnus rehabilitacyjny nauczycielowi pozostaje jeszcze 7 dni urlopu dodatkowego (na badania i wizyty lekarskie), czy jeszcze oprócz tych 7 dni, kolejne 4 dni pozostałe z puli przeznaczonej na turnus rehabilitacyjny? W sumie jeszcze 11 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe