Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) – dalej PO, niepubliczna szkoła niebędąca szkołą artystyczną zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych zawartych w ramowym planie nauczania szkoły publicznej danego typu, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych. Do realizowania obowiązkowych zajęć edukacyjnych możliwe jest też zatrudnienie osób niebędących nauczycielami za zgodą kuratora oświaty, zgodnie z odpowiednio stosowanymi przepisami art. 15 ust. 2, 4 i 6 PO. Natomiast wymóg uzyskania zgody kuratora oświaty nie został przewidziany w niepublicznych szkołach w przypadku prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania uczniów przez osoby niebędące nauczycielami; w tym zakresie szkoła niepubliczna nie ma obowiązku zatrudnienia wykwalifikowanych nauczycieli, ponieważ zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów nie są obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi.
Jeśli chodzi o podstawę zatrudnienia w szkole niepublicznej osób prowadzących zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, niebędących nauczycielami, stosuje się powszechne regulacje. Zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem na umowę cywilnoprawną jest dopuszczalne, jeśli nie wykonuje zadań w warunkach typowych dla stosunku pracy, do których należy świadczenie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem rozumianym jako podleganie wiążącym poleceniom co do sposobu wykonywania pracy, zgodnie z art. 22 § 1 - § 12 ustawy z 26 czerwca1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510). Jeśli więc osoba prowadząca zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów nie będzie zatrudniona w warunkach typowych dla zatrudnienia pracowniczego to może wykonywać zadania na podstawie umowy - zlecenie, o której mowa w art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z 23 kwietnia1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r., poz. 1360).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację w następującym temacie: czy w przypadku zatrudnienia od 1.09.2018 r. na czas nieokreślony nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego jako nauczyciela kontraktowego (pięcioletni staż pracy i znaczący dorobek zawodowy), dyrektor szkoły powinien sporządzić nauczycielowi akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontaktowego? Proszę także o informację w jakim terminie nauczyciel ten mógłby zacząć staż na nauczyciela mianowanego.
- Witam serdecznie! W zbliżającym się roku szkolnym będę zobowiązana do zorganizowania nauczania indywidualnego dla ucznia kl.IV, który posiada również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm. W związku z tym mam pytanie: Czy nauczyciele, którzy będą uczyli chłopca indywidualnie muszą posiadać dodatkowo wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki? Pozdrawiam
- Nauczyciel ukończył studium nauczycielskie - wychowanie przedszkolne, następnie studia uzupełniające magisterskie w zakresie wczesnej edukacji. Obecnie pracuje w klasach I - III szkoły podstawowej. W tym roku w szkole nastąpiła konieczność przeniesienia nauczyciela w związku z brakiem oddziału klasy I. Czy przeniesienia tego nauczyciela do oddziału przedszkolnego można dokonać na podstawie art. 19.1 KN?
- Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z Art 64 ust 2a dyrektorowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni. Do kiedy dyrektor musi wykorzystać ten urlop? Organ prowadzący nakazał do 31.12.2018 roku.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe