Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
NIE – bowiem asystent nauczyciela nie może prowadzić samodzielnie zajęć rewalidacyjnych z uczniem autystycznym. Ustawa o systemie oświaty, która po zmianach weszła w życie 4 czerwca 2014 r. określa wyraźnie, że:
do zadań asystenta nauczyciela w klasach I-III lub w świetlicy należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze;
asystent wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, ma wspierać nauczyciela (wychowawcę świetlicy), wykonując swoje zadania wyłącznie pod jego kierunkiem.
asystentowi nie można powierzyć zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym – gdyż asystent nie posiada statusu nauczyciela.
W opisanym przypadku można z w/w osobą - poza już istniejącą umową o pracy w charakterze asystenta nauczyciela - podpisać dodatkową umowę o pracę w charakterze nauczyciela rewalidacji w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie warunki musi spełniać osoba której można powierzyć stanowisko kierownika internatu? Dziękuje za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole niepublicznej w wymiarze 6 godzin, na podstawie Kodeksu pracy. Czy przy zmniejszeniu liczby godzin należy podpisać z nim ograniczenie wymiaru zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię prawną dotyczącą dodatku tzw. wiejskiego dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim (wypłacanego w wys. 10 % wyn. zasadniczego)
w trzech przypadkach, mianowicie:
Nauczyciel , został przyjęty na ½ etatu bez kwalifikacji tj. bez przygotowania pedagogicznego. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacać dodatek wiejski?
Nauczyciel został zatrudniony na terenie jednej gminy w dwóch szkołach, w jednej posiada wymiar 10/18 a w drugiej 9/18 , Czy należy wypłacać dodatek wiejski tylko do pełnego etatu tj. 18/18 a powyżej etatu już nie?
Nauczyciel został zatrudniony w jednej gminie w dwóch szkołach po 9/18 etatu czyli posiada zatrudnienie w jednej gminie w pełnym wymiarzet, w innej gminie również został zatrudniony w dwóch szkołach po 9/18 etatu. Czy w każdej z tych gmin płacimy 10 % dodatku wiejskiego , Czyli nauczyciel jest zatrudniony na 2 etaty i ma mieć płacone we wszystkich tych szkołach dodatek wiejski?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela emeryta na umowę zlecenie? Nauczyciel zatrudniony w szkole często bywa na zwolnieniach lekarskich, jako jedyny w szkole może nauczać danego przedmiotu. W sytuacji kiedy byłby na zwolnieniu nauczyciel emeryt przychodziłby doraźnie na zastępstwo. Tylko czy umowa zlecenie jest dopuszczalna jako forma zatrudnienia nauczyciela emeryta w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi tygodniowy wymiar godzin nauczyciela wychowania przedszkolnego: - pracującego z dziećmi 5-letnimi realizującymi roczne przygotowanie przedszkolne, a ile nauczyciela pracującego z dziećmi 5-6 letnimi jeżeli w grupie jest 8 dzieci 6-letnich i 17 5-letnich?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe