Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę na przyszły rok zaplanować 6godz. pedagoga specjalnego w szkole podstawowej liczącej 181 uczniów jest 4 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i 1 opinia o wczesnym wspomaganiu oraz ok. 16 opinii.Dziękuję.
Liczba godzin pedagoga specjalnego jest prawdopodobnie zbyt niska oraz nie podano żadnych informacji o organie prowadzącym. Na podstawie art. 42d ust. 3 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.), łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w szkole ogólnodostępnej nie może być niższa niż 2 etaty w szkole liczącej 181 uczniów. Z tego liczba etatów nauczycieli pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli (art. 42d ust. 11 KN), a w związku z tym pedagog specjalny lub pedagodzy specjalni muszą być zatrudnieni na pół etatu. W samorządowej szkole wymiar pensum pedagoga szkolnego określa uchwała organu prowadzącego na poziomie nie wyższym niż 22 godziny tygodniowo (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i art. 91d pkt 1 KN). Gdyby więc organ prowadzący ustalił pensum pedagoga specjalnego w maksymalnym wymiarze 22 godziny to szkoła podstawowa musiałaby zatrudniać pedagoga specjalnego (lub pedagogów specjalnych w łącznym) wymiarze 11 godzin tygodniowo. Zaplanowanie jedynie 6 godzin dla pedagoga specjalnego byłoby prawidłowe gdyby wymiar pensum ustalony przez organ prowadzący wynosił jedynie 12 godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2020 r. rodzic dziecka sześcioletniego chce wnioskować o edukację domową. Jakie są obowiązki dyrektora przedszkola? Jak wygląda procedura postępowania w takim przypadku? W jaki sposób wykazywać to dziecko w dzienniku, SIO i w innych dokumentach w przedszkolu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W szkole są dwa oddziały przedszkolne 4i 5 latki oraz 6-latki. Rodzic podjął pracę i prosi o zapisanie dziecka 4 - letniego. Szkoła dysponuje wolnym miejscem w grupie 6- latków. Czy można przyjąć dziecko (w grupie są dzieci z sąsiedztwa). Rodzicowi bardzo zależy, proszę o pomoc w podjęciu decyzji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak naliczyć staż nauczycielowi religii, jeżeli zatrudniony jest w szkole na pełnym etacie a u mnie w placówce dodatkowo na 2 godziny: ma spisaną umowę na czas nieokreślony na podstawie skierowania z kurii -utaj wszystko jest jasne, jednak mam problem co ze stażem czy naliczamy mu od początku-ponieważ rozpoczął pracę nie jako uzupełnienie na jednej umowie lecz na nowych zasadach w innej placówce, czy naliczamy tyle lat ile ma przepracowane tj. zgodnie ze stażem w szkole? pilne
dziekuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przyjmowanie dziecka z zagranicy do szkoły. Obecnie mieszka w obwodzie szkoły. Jest to Ukrainiec, którego rodzice mają legalną pracę. Jak to wygląda od strony prawnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka niemieckiego poszedł na długotrwałe zwolnienie lekarskie. Dyrektor nie znalazł innego nauczyciela, który podjąłby pracę w zastępstwie. Jedynym wyjaśnieniem byłaby zmiana od II semestru w roku szkolnym 2017/2018 w ramowych planach nauczania, aby zmniejszoną liczbę godzin mógł realizować drugi spośród zatrudnionych w szkole nauczycieli j. niemieckiego. Liczba godzin j.niemieckiego w planie nauczania: obecnie: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 2; rok szkolny 2018/2019 I semestr 2; II semestr 2; PO ZMIANIE: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 1; rok szkolny 2018/2019 I semestr 3; II semestr 2 Czy wprowadzenie takich zmian nie narusza przepisów prawa oświatowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe