Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel języka niemieckiego poszedł na długotrwałe zwolnienie lekarskie. Dyrektor nie znalazł innego nauczyciela, który podjąłby pracę w zastępstwie. Jedynym wyjaśnieniem byłaby zmiana od II semestru w roku szkolnym 2017/2018 w ramowych planach nauczania, aby zmniejszoną liczbę godzin mógł realizować drugi spośród zatrudnionych w szkole nauczycieli j. niemieckiego. Liczba godzin j.niemieckiego w planie nauczania: obecnie: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 2; rok szkolny 2018/2019 I semestr 2; II semestr 2; PO ZMIANIE: 2017/2018 I semestr 2; II semestr 1; rok szkolny 2018/2019 I semestr 3; II semestr 2 Czy wprowadzenie takich zmian nie narusza przepisów prawa oświatowego?
Na podstawie art. 291 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w dotychczasowym gimnazjum, liceum i technikum obowiązują ramówki z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r.
w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, Dz.U. z 2012 r., poz. 204 ze zm. Zgodnie z § 4 ww. rozporządzenia na podstawie ramowego planu nauczania obowiązującego w szkole danego typu dyrektor ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin m.in. poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą. Wobec tak ogólnikowego sformułowania należy przyjąć, że powołana regulacja daje dyrektorowi również podstawę do dokonania w razie potrzeby zmian w szkolnym planie nauczania, z tym że zmiana wymiaru godzin języka niemieckiego polegająca na ich obecnym zmniejszeniu w II półroczu i zwiększeniu w I półroczu kolejnego roku, oprócz dochowania wymogu zrealizowania globalnej minimalnej liczby godzin tego przedmiotu w szkołach poszczególnych typów, musi również respektować tygodniowy wymiar godzin wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów (słuchaczy) oraz zajęć z wychowawcą dla uczniów poszczególnych klas, na danym etapie edukacyjnym, który jest określony w załącznikach do ww. rozporządzenia. Może to oznaczać także przesunięcie godzin innego przedmiotu lub przedmiotów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o interpretację art. 16 pkt 3 ustawy o systemie oświaty: Jako dyrektor szkoły, do której zostało przyjęte w wyniku rekrutacji dziecko spoza obwodu szkolnego na wniosek rodziców wydałem decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - zgodnie z opinią PPP. Rekrutacja przeprowadzona w kwietniu 2015, a wniosek rodziców wpłynął w okresie wakacyjnym. Dyrektor sąsiedniej szkoły, w obwodzie którego mieszka dziecko twierdzi, że podjąłem decyzję niezgodnie z art. 16 ustawy o systemie oświaty. Czy słusznie????
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli radę pedagogiczną prowadzi tylko wicedyrektor, to czy na liście obecności tej rady musi także znaleźć się dyrektor?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jaka jest sytuacja ucznia klasy pierwszej liceum, który nie uzyska promocji do klasy drugiej z powodu dużej ilości jedynek. Uczeń ten chce zmienić szkołę i zabrać swoje dokumenty przed końcem roku szkolnego. Czy należy wydać mu dokumenty bez wypisania świadectwa? Czy może on zarekrutować się do innej szkoły średniej skoro system rekrutacji elektronicznej został już zamknięty? Czy musi on czekać na rekrutację uzupełniającą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie dotyczące pensum nauczycielskiego. Otóż w ramach "szukania oszczędności" w oświacie zasugerowano nam dyrektorom aby zastanowić się nad zwiększeniem pensum nauczycielskiego, zastępstwami bezpłatnymi i likwidacją godzin ponadwymiarowych podczas przygotowywania projektu organizacyjnego na następny rok szkolny, zapowiedziano też likwidację (a właściwie obniżkę do przysłowiowej złotówki) wszystkich dodatków (motywacyjnych, mieszkaniowych, funkcyjnych itp.) Co robić w takiej sytuacji? Czy takie działania są zgodne z prawem? Czy też w niedługim czasie nauczyciele zaczną dyrektorów podawać do sądów pracy i wygrywać?
Bardzo proszę o poradę
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna do zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego, który ma stwierdzoną dysleksję głęboką?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe