Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Osoba pełniąca obowiązki dyrektora przez 10 miesięcy nie tylko może odmówić pełnienia tych obowiązków w czasie wakacji, ale wręcz nie może ich pełnić. Powierzenie zostało udzielone do końca czerwca, zatem od 1 lipca osoba taka nie ma prawa podejmować jakichkolwiek decyzji czy też podejmować jakichkolwiek działań należących do kompetencji dyrektora szkoły.
Okres wakacji jest dla nauczyciela szkoły feryjnej okresem urlopu wypoczynkowego i nikt nie może go tego urlopu pozbawić (poza dyrektorem, który może zobowiązać nauczyciela do pracy przez maksymalnie 7 dni w cedlu:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.)
Organ prowadzący powinien w tym przypadku przeprowadzić konkurs na stanowisko dyrektora odpowiednio wcześniej, tak aby wyłonić kandydata i powierzyć mu stanowisko dyrektora od 1 lipca. Nie może też po raz kolejny powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora nauczycielowi (nawet na te dwa miesiące).
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10.05.2012 r. III SA/Lu 81/12:
"Wobec wyraźnego brzmienia art. 36a ust. 5 u.s.o., okres na jaki powierza się obowiązki nie może w żadnym razie trwać dłużej niż 10 miesięcy. Z jego upływem mandat pełniącego obowiązki dyrektora wygasa z mocy prawa (ex lege). W konsekwencji, brak rozstrzygnięcia konkursu do tego czasu nie uprawnia organu prowadzącego do powierzenia obowiązków na dalszy czas, ani tej samej, ani też innej osobie. Przedłużanie stanu tymczasowości, w którym szkoła lub placówka jest faktycznie pozbawiona swojego najważniejszego organu, wskazuje na dążenie do obejścia ustawy i realizacji celów z nią sprzecznych."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przytaczam cytat z Państwa strony int: " Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa? "Z uwagi na to, że nauczyciele oddziału 0 podlegają przepisom o szkołach nieferyjnych, a nauczyciele szkoły - przepisom o szkołach feryjnych, zasadne jest, aby nauczyciel otrzymał dwie osobne umowy" - to cytat z Państwa strony. Pytanie: skąd (podstawa prawna) podział na "feryjne" i "nieferyjne" - KN mówi o tym w innym kontekście. Poza tym, nauczyciel jest zatrudniony w szkole "nieferyjnej", więc dlaczego stosować wobec niego inne przepisy? W związku z tym, proszę o ponowną odpowiedź, bo zagadnienie jest bardzo ważne i podanie podstawy prawnej.Skąd informacja, że nauczyciele "0" podlegają pod przepisy o "szkołach nieferyjnych" oraz jakie to przepisy?
Oraz Państwa odpowiedź:
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej to jedna z form realizacji wychowania przedszkolnego (art. 14 ustawy o systemie oświaty). Tak samo jak przedszkole, oddział przedszkolny realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego. Kolejną kwestią łączącą oddział przedszkolny z przedszkolem jest pobieranie opłat za zajęcia dodatkowe i wyżywienie.
RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ (zał. nr 2 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół):
§ 5.6. W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.
I to tyle, jeśli chodzi o przepisy regulujące działalność oddziałów przedszkolnych. Dalej z pomocą przychodzi MEN ze swoimi opiniami:
"Oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), nawet jeżeli jest umieszczony w szkole podstawowej, to nie wchodzi w skład jej struktury organizacyjnej szkoły podstawowej. Oznacza to, że oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują według modelu przedszkolnego. Dzienny czas pracy przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola oraz z uwzględnieniem potrzeb rodziców/opiekunów prawnych dzieci." (źródło: www.men.gov.pl)
Zarówno w przedszkolu, jak i w oddziale przedszkolnym organizacja wychowania przedszkolnego musi wyglądać tak samo. Praca powinna więc przebiegać w systemie całorocznym, z przerwą urlopową zorganizowaną tak jak w innych przedszkolach. Nauczyciel może pracować w ramach tzw. pensum łączonego - w szkole podstawowej i w oddziale przedszkolnym, jednak w omawianym przypadku, gdy nauczyciel w oddziale przedszkolnym jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, nie widzę sensu łączenia pensum (co innego, gdy w "0" nie miałby etatu, wówczas godzinami w szkole ten etat można dopełnić). Zatrudniając nauczyciela na dwóch różnych stanowiskach można zawrzeć dwie odrębne umowy i sądzę, że w tym przypadku jest to najlepsze rozwiązanie".
Moje pytanie nie dotyczyło zatrudniania.
1. Skąd podział na feryjne i nieferyjne? KN mówi o tym w innym kontekście.
2. Dlaczego w ramach jednej placówki nauczyciele mieliby być zatrudniani z dwóch różnych przepisów - to dyskryminacja.
3. Proszę o podanie tych przepisów, na które Państwo się powołują.
4. Proszę o podstawę prawną
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba po pedagogice resocjalizacyjnej może być nauczycielem wspomagającym?
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozwiązuję umowę z nauczycielem mianowanym za porozumieniem stron, jaka datę zawarcia rozwiązywanej umowy wpisać w porozumieniu skoro nauczycielka akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego posiada z lutego 2002 roku, a umowę przez mianowanie z 2011 roku. Wg. mojej oceny spełniała warunki takiej umowy wcześniej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 31 sierpnia skończyła mi się kadencja na dyrektora szkoły, od 22 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jak powinnam mieć liczony zasiłek chorobowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe