Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony (kontraktowa), która wróciła z urlopu macierzyńskiego ? Słyszałam, że są jakieś ograniczenia w tym zakresie, jeśli dziecko nie ma ukończonego pierwszego roku życia. Z tym, że rozwiązanie umowy nastąpiłoby w dniu 31 sierpnia, a wtedy dziecko będzie już po pierwszych urodzinach.
Kodeks pracy - usrtawa z 1974 r. (ze zm.)
Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a
także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze
okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Art. 177. § 1.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Kodeks pracy stanowi, że nie wolno ani wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie urlopu macierzyńskiego, czyli jest to właśnie okres ochronnny.
(Okresem tym nie jest ukończenie przez dziecko 1. rż.)
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego.
5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Zatem wypowiedzieć i rozwiązać umowę zawartą na czas nieokreślony można w przypadkach opisanych w art. 20 ust. 1 (lub z winy pracownika - jeśli istnieją przesłanki rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracownika).
Jeśli więc pracownik wraca do pracy po urlopie macierzyńskim 1.09, należy sprawdzić, czy przysługuje mu urlop uzupełniający (jeśi nie wykorzystał z powodu przebywania na macierzyńskim).
Należy również pamiętać, że musi być przestrzegany tryb rozwiązania umowy poprzedzony 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, a rozwiązanie stosunku pracy w szkołach feryjnych następuje z końcem roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki wymiar urlopu uzupełniającego za 2017 i 2018 rok należy się nauczycielowi, który:
- od 30.01.2017 do 25.07.2017 przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie
- od 26.07.2017 do 25.07.2018 na urlopie dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2022 r. zatrudniliśmy pomoc administracyjną na umowę na czas określony, która poinformowała 22 listopada 2022 r., że jest w ciąży. Musimy jej przedłużyć umowę do dnia porodu? Jak w takim wypadku wygląda sytuacja z urlopem macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedstawił akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego z uzasadnieniem (z 2013 r.). W dniu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego posiadał kwalifikacje: - wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu oceanotechniki - Politechnika Gdańska - kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo. Zatrudnienie - szkoła podstawowa świetlica szkolna. Uzasadnienie: posiada pani wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i może być pani zatrudniona w szkole podstawowej. na podstawie: postępowania kwalifikacyjnego dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Przy czym w 2013 roku pani nie posiadała takiego dyplomu. 1. Czy na dzień nadania stopnia pani posiadała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej? 2. Czy wpisanie na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest pomyłką? 3. Czy wpisanie nazwy na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest błędem merytorycznym?
- W związku z pojawieniem się uregulowań prawnych na temat urlopu wypoczynkowego dyrektora i wicedyrektorów, uprzejmie proszę o informację, jak w świetle kodeksu pracy wygląda sprawa oddawania dni wolnych za obecność w pracy lub wykonywanie pracy poza szkołą (opieka nad uczniami podczas np występów lub olimpiad) w soboty, a jak w niedziele.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla nauczycieli od 01.01.2019 r. należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Jeśli tak, to czy może to być ewidencja skrócona tzn. z pominięciem godz. rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczby godzin przepracowanych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe