Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy możliwy jest powrót do pracy w każdym momencie przebywania na urlopie rodzicielskim. Nauczycielka wystąpiła w ubiegłym roku szkolnym o urlop macierzyński i całość urlopu rodzicielskiego, który skończy się w kwietniu 2015r. Po tym terminie przysługuje jej jeszcze urlop uzupełniający do połowy czerwca 2015. Jej godziny w kwietniu 2014 zostały przydzielone w arkuszu organizacyjnym innym nauczycielom. Czy słusznie uważa, że ma prawo przerwania przyznanego urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy w dowolnej chwili z dnia na dzień. Organizacyjnie jest to niemożliwe, konieczna jest zmiana planu lekcji i ograniczenie zatrudnienia jednemu nauczycielowi. Czy nauczycielka może tak zrobić?
W przypadku, gdy pracownica złożyła pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, może z tych urlopów zrezygnować.
Rezygnując z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, pracownica musi poinformować pracodawcę o rezygnacji na piśmie, na co najmniej 14 dni przed przystąpieniem do pracy, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1793 kodeksu pracy).
Godziny pracy nauczycielki powinny zostać rozdzielone wśród innych nauczycieli lub nowozatrudnionemu nauczycielowi, na czas jej przebywania na urlopie (w zastępstwie), tak aby w każdej chwili można było je odebrać.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakim maksymalnym terminie dyrektor musi skierować nauczyciela na badania dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia licząc od dnia złożenia przez nauczyciela pisemnego wniosku w tym zakresie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z "ustawą Kamilka" czy nauczyciele zatrudnieni w szkole przed 15 luty 2024r. z którymi umowa trwa nieustannie muszą dostarczyć zaświadczenie z KRK o niekaralności.Czy dotyczy to nauczyciela z którym po 15 luty zawieramy umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu kwalifikacji: Chcemy zatrudnić osobę jako wychowawcę w internacie dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, kandydatka przedstawiła dwa dyplomy: tytuł zawodowy licencjata - ukończony kierunek pedagogika w specjalności psychopedagogika z detektywistyką oraz tytuł zawodowy magister - ukończony kierunek pedagogika w specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza: pedagogika małego dziecka. Czy mogę uznać, że kandydatka ma wystarczające kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku wychowawca w internacie?
- Jestem wicedyrektorem w SP Witaszyce. Proszę o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania: 1) jakie są zasady tworzenia oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej i jakie musimy spełnić warunki, aby go uruchomić? 2) wczoraj nauczycielka j. polskiego złamała nogę. Poinformowała, że 1 miesiąc będzie na zwolnieniu, ale może się ono przedłużyć. Czy od 1 lutego możemy zatrudnić na zastępstwo na czas określony innego polonistę, czy mamy poloniście dać zastępstwa doraźne?
- Nauczycielka mojej szkoły jest od tygodnia na L4 w związku z zagrożoną ciążą (początek ciąży).Należy przypuszczać, że ten stan będzie trwał do porodu czyli do polowy października br.a później macierzyński i ekwiwalent za urlop. Od 01 kwietnia br. chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Proszę mi powiedzieć jaką umowę mogę przygotować za owo zastępstwo zakładając, że zwolnienia lekarskie będą przynoszone co pewien czas zachowując ciągłość. Co z urlopem w czasie wakacji, czy w tym czasie również musi być ciągłość zwolnień lekarskich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe