Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można nakazać nauczycielowi podjęcie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich)? Czy odmowa podniesienia kwalifikacji może być argumentem przy zwolnieniu z pracy?
Art. 9 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela wprowadza obowiązek zatrudniania nauczyciela zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Z pytania nie wynika, z jaką sytuacją (brak kwalifikacji, zastępstwo, likwidacja oddziałów, reorganizacja szkoły, zasady zatrudnienia osoby niemającej kwalifikacji) mamy do czynienia.
Z art. 10 ust. 8 KN wynika, że z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji nie można nawiązać stosunku pracy. Natomiast osobę nieposiadającą kwalifikacji można jedynie zatrudnić na czas określony za zgodą kuratora.
Art. 10.4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7. 7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
8. Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5, z zastrzeżeniem ust. 9.
(…)9. przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.
10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.
W sytuacji opisanej w pytaniu należy sprawdzić, czy zatrudnienie nauczyciela. Nawiązanie stosunku pracy mimo braku kwalifikacji jest równoznaczne z wygaśnięciem stosunku pracy.
Karta Nauczyciela przewiduje, iż umowa o pracę zawarta z nauczycielem, który nie posiada wymaganych kwalifikacji, wygasa na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy ustawy. Dyrektor szkoły po sprawdzeniu dokumentów nauczyciela, niebudzących wątpliwości, potwierdza na piśmie fakt wygaśnięcia stosunku pracy zgodnie z art. 26 ust. 2.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 26,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Nauczyciel był zatrudniony na czas określony. W czasie trwania stosunku pracy Pani zaszła w ciążę i poszła na L-4. Czy za niewykorzystany urlop należy jej się ekwiwalent?
2. Jestem dyrektorem przedszkola od 1.09.2019 r. wcześniej pracowałam jako nauczyciel. Ile dni urlopu przysługuje mi się za te 4 miesiące?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki będzie wymiar urlopu kiedy kończy się dyrektorowi powierzenie 31 VIII i nie będzie już dyrektorem?
- Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
- Czy istnieje obowiązek prawny informowania nauczyciela w formie pisemnej o należnym świadczeniu urlopowym i (teraz świeży temat) o nagrodzie specjalnej KEN, skoro są to świadczenia obligatoryjne i o ich wypłacie decydują przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy od ubiegłego roku wszyscy pracownicy szkoły muszą mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej? Ile czasu jest ważny taki kurs?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe